Oświetlenie w domu, poza oczywistą funkcją praktyczną, ma olbrzymie znaczenie estetyczne, ponieważ pozwala stworzyć przytulną atmosferę i poczucie bezpieczeństwa. Światło jest jednym z najlepszych elementów kreowania wystroju wnętrz. Oświetlenie wewnętrzne zarówno to naturalne, jak i sztuczne ma niezwykłe znaczenie dla aranżacji pomieszczeń. Światło nie służy przecież jedynie do tego, by rozjaśnić mrok. Rodzaj wybranego przez nas oświetlenia, jego rozmieszczenie, a także barwa pozwalają nam stworzyć unikatową atmosferę w domu i mają wpływ na samopoczucie wszystkich domowników i ich gości.

W najlepszej sytuacji są osoby, które mogą wykonać projekt oświetlenia przed rozpoczęciem budowy domu, choć można się tym zająć także na późniejszym etapie prac. Zarówno przy projektowaniu, jak i przy doborze właściwego oświetlenia warto skorzystać z porad specjalistów, bowiem oświetlenie to znacznie więcej niż oddawanie światła. Samodzielność w tym zakresie może sprawić, że wszelkie ewentualne błędy i potknięcia pozostaną z nami na długo, ponieważ nie da się od nowa rozkuć ścian tylko po to, by zmienić rozkład elektryki w pomieszczeniach. Bogatą ofertę różnego rodzaju oświetlenia oraz inspiracji można znaleźć na przykład tutaj https://iluve.com/.

Od czego zacząć?

Projekt oświetlenia najlepiej rozpocząć od zaprojektowania elektryki. Pod tym pojęciem rozumie się:

  • punkty świetlne, czyli oświetlenie sufitowe, boczne, a także dekoracyjne, takie jak świetlówki czy reflektorki halogenowe bądź LED-owe;
  • gniazda elektryczne – chodzi nie tylko o zwykłe gniazda umożliwiające podłączenie lampy, ale także gniazda teletechniczne do podłączenia telefonu i Internetu oraz gniazda telewizyjne;
  • włączniki światła, które dzielą się na włączniki pojedyncze, podwójne i tzw. schodowe, które umożliwiają włączanie i wyłączanie danego źródła światła w dwóch różnych punktach pomieszczenia.

Rozplanowanie elektryki wymaga dokładnego przemyślenia, dlatego należy zacząć od określenia układu funkcjonalnego całego domu lub mieszkania. Już na tym etapie trzeba zastanowić się, w którym miejscu ma stać kanapa, gdzie stół i telewizor, gdzie będzie kącik do pracy, itd. Praktycznie każde pomieszczenie wymaga dogłębnego zaplanowania przestrzeni, by uniknąć przykrych niespodzianek na etapie realizacji wystroju wnętrz.

Projektując rozmieszczenie punktów świetlnych warto pamiętać, by projekt oświetlenia uwzględniał różne poziomy. Zaplanujmy punkty świetlne na suficie, ale także oświetlenie boczne w postaci kinkietów i miejscowe. Rozważmy czy w danym pomieszczeniu chcemy postawić większe lampy podłogowe, czy mniejsze stojące na meblach. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie sterować oświetleniem w domu, dowolnie zmieniając atmosferę i podkreślając określone elementy wystroju wnętrz.

Przy planowaniu oświetlenia niewątpliwie należy uwzględnić charakter i przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń. Lampa z dużym kloszem wisząca nisko nad stołem sprawdzi się w dość dużej kuchni lub w jadalni, ale może przytłoczyć swoim ogromem mniejsze pomieszczenia. W dużym i przestronnym salonie zamiast kilkunastu małych reflektorków na suficie, ładniej będą wyglądać dwie lub trzy duże wiszące lampy, które pozwolą zbudować przytulną atmosferę. Z kolei w kuchni należy postawić przede wszystkim na funkcjonalność. Oświetlenie kuchenne powinno być dopasowane do naszych potrzeb i wpływać na bezpieczeństwo naszej pracy, jednocześnie tworząc ciepły nastrój domowego ogniska, a nie sterylnego laboratorium.

Równie ważne jest rozplanowanie wszystkich włączników i gniazd elektrycznych. Tutaj zawsze sprawdzi się zasada „im więcej, tym lepiej”. Później zdecydowanie łatwiej przyjdzie nam zaślepić zbędne punkty niż kuć ścianę w salonie, gdy okaże się, że brakuje jednego gniazdka do podłączenia lampy.

Spójność czy różnorodność, na co postawić?

Czy oświetlenie powinno być spójne czy może raczej różnorodne? Którą z tych dwóch dróg wybrać? W zasadzie projektanci wnętrz zalecają zachowanie spójności, choć to wcale nie oznacza całkowitej rezygnacji z różnorodności. Oświetlenie w domu pełni ważną funkcję nie tylko praktyczną, ale również dekoracyjną. Dlatego tak istotne jest zachowanie pewnej spójności wizerunkowej, zwłaszcza w sytuacji, gdy w domu występują otwarte przestrzenie, łączące w ramach jednego pomieszczenia różne funkcje. Jedna duża przestrzeń, która stanowi salon połączony z kuchnią, a czasami także z jadalnią, wymaga umiejętnego zaprojektowania oświetlenia. Oświetlenie w kuchni pełni całkowicie odmienną funkcję niż w salonie lub jadalni, dlatego nie można na całej powierzchni rozmieścić jednakowych lamp wiszących lub kinkietów. Warto dopasować wybrane źródła światła, tak by dana przestrzeń jak najlepiej wypełniała swoją rolę, a jednocześnie by wszystkie elementy były ze sobą wizerunkowo spójne. Jeżeli decydujemy się na zróżnicowane formy oświetlenia, warto jednocześnie postawić na kolorystyczne dopasowanie poszczególnych elementów. Tak zaprojektowane oświetlenie wprowadzi harmonię i ład w naszą domową przestrzeń.

Dzięki zachowaniu spójności stylistycznej możemy łatwo wprowadzić za pomocą oświetlenia podziały strefowe w pomieszczeniu. Wystarczy do salonu zakupić różne źródła światła, takie jak łapmy wiszące, podłogowe i kinkiety, pochodzące z jednej linii projektowej. Tak urządzone wnętrze wygląda bardzo elegancko i przytulnie, a zróżnicowane formy oświetlenia pozwalają na dużą swobodę w sterowaniu grą świateł, w zależności od naszych potrzeb.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here