Fototapety urozmaicają wnętrze, dając nam swobodne możliwości wyboru – fototapety ścienne mogą przedstawiać zdjęcie użyczone przez producenta lub też może to być fotografia z naszego prywatnego zbioru. Bez względu na inspirację dla fototapety, musimy wiedzieć, czym powinniśmy kierować się przy jej wyborze. Stworzyliśmy więc mały poradnik, a w nim najważniejsze informacje na temat tego jak wybierać fototapety ścienne.

Fototapety ścienne dopasowane do charakteru wnętrza

Warto, aby fototapety były zgodne z nastrojem lub charakterem danego pomieszczenia. Tam, gdzie na co dzień szukamy relaksu oraz odrobiny wytchnienia, sprawdzi się spokojny i neutralny motyw. Poleca się wtedy fototapety ścienne w pastelowe kolory lub też z przyjaznymi obrazami. Jeśli pomieszczenie ma charakter intymny, ponieważ jest to na przykład nasza sypialnia, to jako fototapety ścienne warto wybrać zdjęcia o szczególnym dla nas znaczeniu. Z kolei w salonie lub kuchni wybór fototapety zależy od tego, jaki jest główny styl aranżacji. Fototapety ścienne powinny być dopasowane zgodnie z motywem przewodnim w pomieszczeniu, tak by tworzyły z otoczeniem harmonijną całość.

Zwróć uwagę na kolory

Kolory, wśród których przebywamy na co dzień, mają niebagatelne znaczenie dla naszej psychiki. Niektóre barwy wpływają nawet na ludzkie ciało – udowodnionym zostało, że kolor czerwony potrafi przyśpieszyć bicie naszego serca. Dlatego fototapety ścienne w kuchni lub w salonie mają żywy kolor, który dodaje nam energii. Natomiast tam, gdzie chcemy głównie odpoczywać, sprawdzą się fototapety w kolorze zielonym, który jest uznawany za najbardziej uspokajający dla naszych oczu i dla naszej psychiki. Pamiętajmy, by fototapety ścienne w jadalni nie miały czasem niebieskiego koloru, gdyż jest on znany jako barwa odbierająca apetyt.

Odpowiednie fototapety ścienne z uwagi na styl aranżacji

Fototapety mogą imitować dowolną strukturę – drewno, kamień, a nawet cegłę. W ten sposób możemy dokonać szybkiego i tańszego wykończenia wnętrza. Fototapety ścienne dopasują się w zasadzie do każdego stylu. Jeżeli postawiliśmy na wnętrze w aranżacji skandynawskiej, to najlepiej wybrać fototapety ścienne w jasnych kolorach lub z motywem naturalnego tworzywa – drewna lub kamienia. Z kolei do stylu nowoczesnego sprawdzą się fototapety w stonowanych kolorach. W przypadku tych aranżacji warto postawić na naprawdę dobrą jakość fototapety. Idealnie sprawdzą się fototapety ścienne posiadające ciekawe wzory. Do stylu przemysłowego będą pasować wspomniane wcześniej fototapety imitujące cegłę.

Fototapety ścienne – materiału do wyboru

Oczywiście wygląd fototapety nie jest jedynym kryterium, jakim powinniśmy kierować się przy jej wyborze. Istotny dla trwałości ozdoby jest również materiał, z jakiego wykonane zostały dane fototapety ścienne. Na rynku możemy trzy podstawowe rodzaje fototapety: lateksową, winylową oraz foliową. Fototapety lateksowe czyści się za pomocą środków chemicznych, dlatego poleca się je do kuchni, a nawet do łazienki. Fototapety ścienne winylowe z dodatkiem fizeliny są najbardziej trwałe, jednak zaleca się je tylko jako częściowe pokrycie ścian. Z kolei fototapety ścienne foliowe są najtańsze, można je samemu przykleić, a nawet odkleić i umieścić w innym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here