Jak ocieplanie stropodachu wpływa na komfort użytkowania budynku?

Poszukując praktycznych rozwiązań do naszego domu, nie powinniśmy pominąć stropodachów. To metoda korzystająca z nowoczesnych procesów produkcyjnych, która wyraźnie poprawia efektywność energetyczną budowli. Na czym to polega?

Jak zbudowane są stropodachy?

Stropodachy to konstrukcje wielowarstwowe, które pełnią określone funkcje. W zależności od przeznaczenia budynku stosuje się stropodachy pełne lub wentylowane. Pierwszy typ stosuje się w budownictwie przemysłowym. Składa się on z czterech warstw, które nałożone są na siebie. W budownictwie mieszkaniowym natomiast wariant wentylowany składa się z aż ośmiu warstw. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest obecność strefy wentylowanej lub odpowietrzanej. Podstawą takiego stropodachu jest strop lub trapezowa blacha fałdowa. To te miejsca zostają najpierw wyrównane, a później pozbawione wszelkich pęknięć w warstwie nośnej. Ma to ogromy wpływ na późniejsze funkcjonowanie stropodachu. Kolejnym krokiem podczas montażu jest stworzenie paroizolacji. Odpowiada ona za ograniczenie zawilgocenia powierzchni pod pokryciem. Zaleca się ją tworzyć szczególnie nad tzw. pomieszczeniami mokrymi. Dopiero wówczas można przystąpić do nakładania warstwy termoizolacji. To bardzo ważna warstwa w całej konstrukcji. To dzięki niej będziemy mogli ograniczyć straty energii i ochronić dach przed nadmiernymi naprężeniami czy odkształceniami termicznymi. Zanim jednak przyjdzie na to warstwa nośna, musimy jeszcze wyrównać ciśnienie pary na całej powierzchni dachu za pomocą specjalnej warstwy. Dzięki temu poszczególne elementy stropodachu nie będą miały na siebie wzajemnego negatywnego oddziaływania chemicznego.

Ocieplanie stropodachu – jakie są zalety tej technologii?

Jakie realne korzyści niesie ze sobą ocieplanie stropodachu? Takich zalet jest co najmniej kilka. Przede wszystkim zmieniamy całkowicie komfort termiczny w naszym domu. Stropodach redukuje do minimum utratę ciepła, dzięki czemu pomieszczenia w okresie grzewczym nie wychładzają się tak szybko. To z kolei przekłada się na niższe koszty ogrzania budynku. Latem jest podobnie, ale z tą różnicą, że system działa w drugą stronę. Ocieplanie stropodachu chroni dach przed przegrzaniem się, dzięki czemu wewnątrz panuje przyjemna temperatura, niższa od tej za naszym oknem. Sprawdź tutaj więcej informacji na temat tej technologii https://stropodachy.com.pl/kontakt/. Ocieplanie stropodachu wpływa także na izolację akustyczną. Zawdzięczamy to obecności granulatu wełny w warstwie termoizolacji. Dzięki temu do wewnątrz budynku dociera mniej odgłosów z zewnątrz. Lepiej wytłumione są także poszczególne pomieszczenia, co zwiększa komfort ich użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here