Jak kupić dom w Hiszpanii

Hiszpania kusi słoneczną pogodą i pięknymi plażami, nic więc dziwnego, że co raz więcej osób planuje zakup domu właśnie w tym kraju. W poniższym artykule przedstawimy Państwu kwestie, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu nieruchomości w Hiszpanii.

Na początkowym etapie, kupujący powinien dokładnie określić jakie wymogi powinna spełniać wymarzona nieruchomość – to znacznie usprawni poszukiwania.  Nieruchomości można szukać na własną rękę – chociażby korzystając z portali internetowych, na których umieszczane są oferty – jak również za pośrednictwem agencji nieruchomości. Warto jednak mieć na uwadze, że celem agenta jest sprzedanie nieruchomości, dlatego też należy być czujnym, a najlepiej skorzystać z usług prawnika już na tym etapie. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru nieruchomości warto udać się do Hiszpanii, aby zweryfikować ją osobiście i poznać najbliższą okolicę.

Jeżeli kupujący jest zdecydowany na zakup konkretnej nieruchomości może zarezerwować obiekt poprzez zawarcie umowy rezerwacyjnej (contrato de reserva) z agencją nieruchomości i uiszczenie opłaty w wysokości kilku procent ceny. Pamiętajmy, że podpisanie takiej umowy może pociągać za sobą daleko idące skutki, dlatego należy być ostrożnym i przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z hiszpańskim prawnikiem.

Zakup nieruchomości wiąże się z pewnymi formalnościami takimi, jak uzyskanie numer identyfikacji obcokrajowca (N.I.E. – Número de Identidad de Extranjero) czy otwarcie rachunku w hiszpańskim banku. Numer N.I.E. można uzyskać na posterunku policji w Hiszpanii, ale także w Ambasadzie Hiszpanii w Warszawie. Pełnomocnictwo w Hiszpanii pozwala natomiast na otwarcie konta w banku osobie trzeciej jeśłi nie chcemy otwierać go osobiście.

Z kolei sam proces kupna nieruchomości można podzielić na trzy etapy, na które składa się zawarcie umowy przedwstępnej (contrato de arras), umowy właściwej przed notariuszem (escritura de compraventa) i wpis do rejestru nieruchomości (Registro de la Propiedad).

Umowa przedwstępna (contrato de arras) to umowa o prywatnym charakterze, która zawierana jest pomiędzy sprzedającym i kupującym. W umowie należy zawrzeć najważniejsze informacje dotyczące nieruchomości, a także określić termin zawarcia umowy właściwej oraz inne prawa i obowiązki stron umowy. W momencie podpisywania umowy wpłacana jest część ceny, która zwykle przybiera postać zadatku (arras) w wysokości ok. 10% ceny nieruchomości. W momencie podpisania ostatecznej umowy sprzedaży zadatek zaliczany jest na poczet ceny, natomiast w sytuacji, gdy z winy kupującego nie dojdzie do podpisania umowy – zadatek pozostaje w rękach sprzedającego.

Większość kupujących wykorzystuje kredyt hipoteczny w Hiszpanii w celu sfinansowania zakupu. W praktyce hipotekę ustanawia się w ten sposób, że podczas jednej wizyty u notariusza najpierw sporządzany jest akt notarialny sprzedaży nieruchomości, a następnie dokonuje się ustanowienia na niej hipoteki. Wspomniany akt notarialny stanowi właściwą umowę sprzedaży nieruchomości (escritura de compraventa) i musi być sporządzony oraz podpisany przed hiszpańskim notariuszem.

Następnie należy dokonać niezbędnych opłat i podatków – podatku VAT (w przypadku nieruchomości na rynku pierwotny) lub podatku od przeniesienia własności (w przypadku nieruchomości na rynku wtórnym), a także podatku od czynności cywilnoprawnych (Actos Jurídicos Documentados). Warto również dokonać wpisu nowego właściciela do rejestru własności nieruchomości (Registro de la Propiedad), gdyż stanowi to pełniejszą gwarancję ochrony prawnej nowego właściciela nieruchomości.

Warto jednak pamiętać, że kupno nieruchomości to poważna decyzja, a niniejszy artykuł ma jedynie charakter poglądowy i nie zastąpi konsultacji z profesjonalnym prawnikiem specjalizującym się w hiszpańskim prawie nieruchomości. Ponadto pewne regulacje – szczególnie dotyczące opłat i podatków – mogą się różnić w zależności od Wspólnoty Autonomicznej, w której położona jest nieruchomość, tym bardziej rekomendowane jest skorzystanie z usług hiszpańskiego prawnika, który dokona analizy umów i zadba o interesy Klienta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here