Zamontowanie odpowiedniego systemu wentylacyjnego, który wymusza obieg powietrza w budynku, pozwala na uzyskanie zdrowego powietrza w domu. Czym jest wentylacja mechaniczna? Jaką wybrać?
Wentylacja mechaniczna a świeże powietrze w mieszkaniu
Zadaniem wentylacji mechanicznej jest prawidłowa wymiana powietrza wewnątrz budynku. Jej montaż jest sprawdzonym pomysłem, gdy wentylacja naturalna, zwana grawitacyjną, okazuje się niewystarczająca.
Pod pojęciem wentylacji grawitacyjnej rozumiany jest naturalny ciąg, który powstaje wskutek różnicy temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz a wewnątrz budynku. Z kolei system wentylacji mechanicznej wymusza cyrkulację powietrza w obrębie mieszkania za pośrednictwem specjalnych wentylatorów zasilanych elektrycznie.
Jakie są rodzaje wentylacji mechanicznej?
Decydując się na wentylację mechaniczną, należy zapoznać się z dostępnymi na rynku rodzajami instalacji. Wyróżnia się:
– instalację nawiewną – działanie tego systemu polega na tym, że świeże powietrze przy użyciu odpowiednich wentylatorów jest tłoczone do środka pomieszczenia. Z kolei zużyte powietrze, dzięki uzyskanemu nadciśnieniu, jest wypychane kanałami na zewnątrz.
– instalację wywiewną – jej działanie polega na usuwaniu zużytego powietrza z pomieszczenia za pomocą wentylatorów tworzących podciśnienie. Dzięki temu dochodzi do zasysania świeżego powietrza z zewnątrz przez specjalne nawiewniki lub kanały.
– instalację nawiewno-wywiewną – łączy ona w sobie dwa powyższe systemy. W tym przypadku zarówno czerpnia, jak i wyrzutnia powietrza działają dzięki urządzeniom mechanicznym, które wymuszają obieg powietrza.
Bardzo dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem jest montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Zapewnia ona nie tylko świeże oraz czyste powietrze przez cały rok, lecz także pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu domu.
Działanie tego typu wentylacji opiera się na dwóch strumieniach powietrza, które tworzą się w specjalnym urządzeniu – zwanym rekuperatorem. Ogrzane oraz dobrze przefiltrowane powietrze dostaje się do wnętrza mieszkania z rekuperatora poprzez nawiew.
Z kolei zużyte powietrze uchodzi wyciągiem wprost do rekuperatora. Urządzenie to ma specjalne filtry, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia, takie jak pył i kurz. Wentylacja z odzyskiem ciepła zapewnia wysoki komfort klimatyczny w pomieszczeniach oraz wpływa pozytywnie na ludzkie zdrowie.