W walce o utrzymanie pięknego ogrodu niezbędna jest nam kosiarka – tylko regularne koszenie i pielęgnacja roślinności pozwoli zatrzymać nam jego estetyczny wygląd. Wśród typów kosiarek możemy wyróżnić kosiarkę spalinową, która idealnie nadaje się do częstego i wygodnego użytku, by dbać o piękno ogrodu.

Dopasuj kosiarkę do wielkości ogrodu

Kosiarka spalinowa idealnie nadaje się do większych powierzchni – jeśli więc mamy spory ogród za domem lub działkę, będzie to idealny wybór. W ten sposób osiągniemy pięknie przystrzyżoną trawę oraz roślinność w szybkim tempie, nie martwiąc się o plątające się kable czy brak możliwości podłączenia do zasilania, jak bywa to w przypadku kosiarek elektrycznych.

W przypadku zakupu kosiarki bardzo ważna jest również szerokość robocza sprzętu, którą dobieramy pod kształt naszego terenu: jeśli więc posiadamy działkę o prostych, regularnych kształtach urządzenie powinno mieć większą szerokość roboczą, natomiast w przypadku nieregularnych kształtów trawnika lepiej zdecydować się na węższą kosiarkę.

Dlaczego kosiarka spalinowa to lepszy wybór?

Ich największą zaletą jest to, że nie wymagają dostępu źródła prądu, co za tym idzie – nadają się do dużych powierzchni i możemy nimi swobodnie manewrować między drzewami czy krzewami.

Kosiarki spalinowe nadają się do koszenia wysokiej lub mokrej trawy, ich moc wynosi zazwyczaj od 3,5 do 5,5 KM, przez co mogą mieć one większą szerokość roboczą – powyżej 50 centymetrów.

Urządzenie to sprawi, że szybko uporamy się ze skoszeniem dużej powierzchni ogrodu, jeśli ma on więcej niż 1000 metrów kwadratowych wybierzmy urządzenie, które posiada napęd na koła, dzięki czemu będziemy mogli z łatwością prowadzić kosiarkę, a sam sprzęt o wiele mniej się zmęczy.

Są one droższe od kosiarek elektrycznych – dobrej jakości sprzęt musi kosztować minimum 1000 złotych. Musimy też w jej przypadku pamiętać o regularny uzupełnianiu poziomu paliwa, a także wymieniać olej i filtry co pewien czas.

Warto zwrócić uwagę na nieco mniej pozytywne strony kosiarek spalinowych: poprzez wykorzystywanie paliwa, wymienianie oleju oraz filtrów jej eksploatacja jest o wiele bardziej kosztowna, a także uciążliwa, niż ma się to w przypadku kosiarek elektrycznych.

Należy też zdawać sobie sprawę z tego, iż kosiarki te wydzielają spaliny, które dostają się do powietrza i co za tym idzie – zanieczyszczają je.

Ich praca jest też o wiele głośniejsza. Możemy jednak zakupić modele z katalizatorem oraz obudową, która ma za zadanie wytłumiać hałas, za takie dodatki musimy jednak znacznie więcej dopłacić.

Jaką kosiarkę spalinową wybrać?

Przy wyborze konkretnego modelu najlepiej upewnić się, że nasz sprzęt posiada pewne cechy, które znacznie zwiększą komfort jej użytkowania, a także nasze bezpieczeństwo:

  • Kosiarka musi być bezpieczna, mieć hamulec do zatrzymania noża oraz silnika, niektóre kosiarki mogą mieć także zabezpieczenie przed przypadkowym włączeniem.
  • Dokładnie zapoznajmy się z instrukcją obsługi naszego urządzenia, by dokładnie wiedzieć jak się nią posługiwać i ściśle stosujmy się do tych zaleceń – w innym przypadku grozi nam wyrządzenie sobie krzywdy.
  • Zwróćmy również uwagę na wagę kosiarki – jeśli będzie zbyt ciężka możemy mieć problemy z jej prowadzeniem oraz przechowywaniem, takie kosiarki są oczywiście tańsze, choć lepiej dopłacić niewielką kwotę i zadbać o swój komfort, niż męczyć się podczas koszenia za każdym razem.
  • Zdecydujmy się na kosiarkę, której obudowa wykonana jest z aluminium lub tworzywa sztucznego, co zapewni jej odporność na korozję oraz uszkodzenia. Tanie modele kosiarek wykonane są z niskiej jakości tworzyw sztucznych, które po krótkim czasie mogą ulec zniszczeniu i tym samym narazić nas na dodatkowe koszty.
  • Zapoznajmy się z okresem i warunkami gwarancji, dowiedzmy się również gdzie znajduje się najbliższy serwis gwarancyjny jak i pogwarancyjny. Każdy profesjonalny sprzęt powinien to posiadać.
  • Kosiarka powinna mieć duże koła, im większe tym koszenie jest dla nas łatwiejsze. Dobrze, jeśli ma możliwość regulacji wysokości koszenia – przyda się to w momencie, gdy nasz trawnik sporo zarósł, odpowiednie ustawienie wysokości koszenia pozwoli nam szybko rozprawić się z trawą.

Pamiętajmy, by decydować się na zakup kosiarki wyłącznie w zaufanych sklepach, a samo urządzenie powinno być wyprodukowane przez renomowaną markę. Tylko wysokiej jakości sprzęt zapewni nam długie lata owocnej pracy, nie warto więc oszczędzać drobnych kwot na istotnych elementach.

Wybierając kosiarkę skupmy się przede wszystkim na naszych potrzebach: jaką powierzchnię ma nasz ogród, jakie parametry musi posiadać wybrane przez nas urządzenie, jaki rodzaj trawy rośnie w naszym ogrodzie, oraz jaką kwotę pieniędzy możemy na to przeznaczyć. Przed złożeniem wizyty w sklepie warto zasięgnąć opinii fachowców lub poczytać w internecie opinie o produktach – to znacznie ułatwi nam podjęcie najlepszej dla nas decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here