Ludzie hodują rośliny z rozmaitych powodów. Jedne osoby kierują się chęcią spożywania własnych ekologicznych warzyw. Inne zarabiają na sprzedaży plonów. Wielu sadzi rośliny dla ich walorów estetycznych, aromatycznych lub terapeutycznych. Często uprawa wymaga wiedzy, starań i reagowania na zmieniające się warunki pogodowe. Różne rośliny potrzebują odmiennego rodzaju pielęgnacji, stopnia wilgotności, temperatury itd. Każda jednak potrzebuje trzech podstawowych czynników: odpowiedniego, wyposażonego w składniki odżywcze podłoża, wody oraz światła słonecznego. Dwie pierwsze pozycje są łatwe do kontrolowania ale praktycznie niemożliwe do zastąpienia. Trzecia z nich jest najbardziej kapryśna, ponieważ nie da się przewidzieć ile w danym okresie będzie dni słonecznych. Problem ten może być jednak łatwo rozwiązany dzięki specjalistycznym technologiom.
Kiedy warto doświetlać rośliny?
Ogrody, pola uprawne, parapety, sady to miejsca, do których słońce ma bezpośredni dostęp. Uprawianie roślin w szklarniach, czy growboxach wymaga jednak użycia alternatyw. Kiedy liczy się szybki wzrost sadzonki i potrzebuje ona oświetlenia w nocy lub gdy w okresie jesienno-zimowym brakuje jej światła naturalnego, pomocne okazują się specjalistyczne lampy i żarówki, których coraz bogatszy wybór pozwala na dostosowanie sztucznego oświetlenia do potrzeb indywidualnych.
Jak zastąpić światło słoneczne?
Do doświetlania roślin przeznaczone są lampy CFL, HPS, MH i LED. Lampy HPS (wysokoprężne lampy sodowe) idealnie sprawdzają się, kiedy roślina jest w fazie kwitnienia. Są bardzo efektywne, niewielka żarówka potrafi oświetlić spory obszar. Z racji tego, że wytwarzają duże ilości ciepła, warto dokupić do nich odbłyśniki, które pozwalają na kontrolowanie jego wpływu na sadzonki. Lampy MH (metalohalogenkowe) dobrze wspierają rośliny w fazie wegetatywnej. Są niezwykle wydajne. Zarówno MH, jak i HPS potrzebują do pracy zasilaczy. Lampy CFL (fluorescencyjne lampy kompaktowe) szczególnie cenione są przez osoby, które rozpoczynają przygodę z hodowlą roślin, ponieważ mają niską cenę i łatwo się je montuje. Nie dostarczają światła o takiej mocy, jak żarówki HPS, czy MH ale za to generują znacznie mniejsze koszty zużycia energii. Nie potrzebują osobnego zasilania. Można dobrać żarówkę na kwitnienie, wzrost lub obydwie fazy. Lampy LED są łatwe i bezpieczne w obsłudze, długowieczne oraz energooszczędne. Ich zaletą jest też cicha praca. Można w łatwy sposób regulować ich natężenie oraz inne parametry. Występują w kilku odmianach zależnych od przeznaczenia: uniwersalnej, na kwitnienie, na wzrost.
Dbając o prawidłowy rozwój sadzonek należy pamiętać o profesjonalnym ich doświetlaniu. Zwykłe żarówki nie wytworzą odpowiedniej jego ilości i w efekcie nie spełnią zadania zastąpienia promieni słonecznych przy procesie fotosyntezy. Światło powinno być dostosowane do fazy rozwoju, stanu, gatunku rośliny. Istnieje wiele parametrów, które należy ustalić przy wyborze i ustawianiu lamp w szklarniach, propagatorach i growboxach. Są to między innymi temperatura barwowa, długość fal promieniowania i kolor. Czerwona barwa stymuluje na przykład rozwój pąków i kwitnienie, natomiast ultrafiolet zwiększa grubość liści. Do wyboru są zatem lampy CFL, LED, HPS oraz MH, które skutecznie będą imitować promienie słońca i pomogą roślinom wzrastać.