Dlaczego warto decydować się na projekty domów z kosztorysem?

Zakup gotowego projektu domu to rozwiązanie cieszące się największą popularnością wśród inwestorów. Wybierając odpowiedni projekt, warto upewnić się, że obejmuje on również kosztorys, ponieważ ten posiada wiele praktycznych zalet, o czym poniżej.

Gdzie szukać projektów?

Jest wiele miejsc i sporo metod na zdobycie projektu, który będzie spełniał nasze oczekiwania. Wybór uzależniony jest od przeznaczonego na ten cel budżetu i czasu, który możemy poświęcić na poszukiwania. Podstawowym kryterium w kontekście naszego artykułu jest wymóg posiadania przez potencjalnego zleceniobiorcę w ofercie możliwości sporządzenia kosztorysu. A wbrew pozorom, nie wszystkie firmy w branży podejmują się tego typu usługi. Następnie pozostaje nam sprawdzić oferty mniej i bardziej znanych pracowni architektonicznych i porównać je ze sobą. Warto wziąć pod uwagę, jak wiele realizacji dane biuro ma w swoim portfolio, co wchodzi w skład projektu i jak jego cena prezentuje się na tle konkurencji.

Innym dobrym sposobem jest odwiedzenie targów branżowych.  Trzeba jednak w tym przypadku wziąć pod uwagę fakt iż, takie wydarzenia nie odbywają się zbyt często, dlatego tę opcję należy traktować jako dodatkową. Jednak czas to pieniądz, a w końcu dlatego decydujemy się na gotowy projekt, bo chcemy zaoszczędzić. Z tego powodu, najrozsądniej jest zapoznać się z katalogami internetowych biur projektowych, skupiających wielu architektów i dostarczają ofertę solidną, tanią i zróżnicowana. W dodatku, strony często wyposażone są w wygodny system nawigacji, który spośród tysięcy gotowych rozwiązań szybko i skutecznie pomaga wyłonić potencjalnie najbardziej interesującą z opcji.

Projekty domów z kosztorysem – zalety

Wybierając projekt gotowego domu, zdecydowanie warto rozszerzyć zamówienie o kosztorys. Jest to bezcenne narzędzie, które sprawdza się na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim pozwala zorientować się w kosztach, jakie należy ponieść, aby móc cieszyć się gotowym budynkiem (w stanie surowym). Kosztorys najczęściej uwzględnia roboty ziemne i fundamenty, ściany, stropy, schody, dach, izolacje, okna i elewacje. Niektóre typy kosztorysów mogą również uwzględniać koszt instalacji wewnętrznej. Oprócz ustalenia kwot, a co za tym idzie, możliwości zaplanowania wydatków i kolejnych etapów robót, dokument stanowi podstawę wniosku kredytowego, jeżeli chcemy wybudować dom z pomocą banku. Dzięki niemu wszystkie formalności można załatwić o wiele łatwiej. Na tej stronie także znajdziesz przydatne informacje https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_domow_jednorodzinnych_z_kosztorysem.html. Za sprawą informacji zaczerpniętych z tego typu wyceny możemy również zająć silną pozycję negocjacyjną względem podwykonawców i składów budowlanych. Nie musimy być na bieżąco z aktualnymi cenami na rynku, wystarczy, że zdamy się na zdanie specjalistów.

Projekt domów z kosztorysem – wady

Największą wadą tego rozwiązania są dodatkowe koszty, jakie trzeba ponieść, mogące podnieść cenę projektu o ⅓. Jednak jest to wada pozorna, ponieważ oszczędności, które można zyskać dzięki dokładnemu zaplanowaniu inwestycji i za sprawą udanych negocjacji mogą znacząco przebić ten jednorazowy wydatek, szczególnie kiedy wiemy, że nie jesteśmy specjalistami w dziedzinie budowlanki. Dla doświadczonych budowniczych dokument ten nie jest niezbędny. Drugą wadą, jest fakt, że kosztorys nie bierze pod uwagę ewentualnych prac związanych z przygotowaniem gruntu pod budowę. Projekty z konieczności są uniwersalne, a na tej uniwersalności bazuje wycena. Ponadto ceny niektórych usług w zależności od rejonu Polski mogą być niższe lub wyższe, dlatego należy brać poprawkę, że wielkość podana w kosztorysie jest uśredniona.

Klasyczne czy nowoczesne projekty domów?

W kwestiach związanych z kosztorysem klasyczne budownictwo umożliwia o wiele precyzyjniejsze ustalenie ostatecznej wielkości wydatków, na które musimy być gotowi. Jeżeli mowa o projektach nowoczesnych, to uwzględniają one często wiele elementów o raczej egzotycznej charakterystyce, a co za tym idzie, czasami trudnej do wyceny w ogóle. Tego typu projekty znajdziesz też tutaj https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_nowoczesne.html. Jednak ostatecznie, niezależnie od wybranej stylistyki, niewątpliwie warto dopłacić do kosztorysu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here