Drewno można zabezpieczyć różnymi metodami. Drewniane podłogi czy meble z surowego drewna możemy zabezpieczyć lakierem, bejcą, farbą lub olejem do drewna. Każdy z tych preparatów ma inną odporność na uszkodzenia i inaczej zmienia wygląd drewna. Preparatem wybieranym wyjątkowo często jest lakier.
Jaki efekt osiągniemy, wybierając lakier do drewna?
Jeżeli chcemy zachować naturalną barwę oraz podkreślić rysunek słojów, powinniśmy postawić na lakier do drewna. W zależności od tego jaki rodzaj lakieru do drewna wybierzemy możemy drewnianym rzeczom nadać błyszczącą, matową, półmatową lub satynową powierzchnię. Do tego możemy nadać drewnianej powierzchni inny odcień od naturalnego.
Jakie są rodzaje lakierów do drewna?
Dzielimy je na lakiery rozpuszczalnikowe i wodne. Lakier rozpuszczalnikowy jest drogi, ale za to pielęgnacja tak zabezpieczonej powierzchni jest tania.
Niskie są również koszty związane z jej konserwacją. Lakier do drewna wodny jest jeszcze droższy od rozpuszczalnikowego. Koszty konserwacji i pielęgnacji są porównywalne. Osiągniemy także inny efekt, malując drewniane powierzchnie lakierem wodnym lub rozpuszczalnikowym. Dzięki temu pierwszemu zachowamy naturalny kolor i rysunek słojów. Stawiając na ten drugi, podkreślimy rysunek słojów i nadamy powierzchni ciepły odcień wpadający w złoto.
Który z lakierów do drewna jest lepszy?
Jakość zarówno rozpuszczalnikowego jak i wodnego lakieru jest równie wysoka. O tym, czy zabezpieczona nim powierzchnia będzie trwała zadecyduje bowiem nie rodzaj rozpuszczalnika, ale dodane do nich żywice. Do lakierów przeznaczonych do malowania drewna dodawane są między innymi żywice poliuretanowe. Lakiery te są elastyczne i bardzo wytrzymałe. Innym rodzajem żywic są żywice epoksydowe. Właściwości lakierów z tymi żywicami są porównywalne z tymi pierwszymi. Największą wadą są jednak szkodliwe substancje, które wydzielają. Pomieszczenia, w których będą używane muszą być bardzo dobrze wentylowane. W przypadku malowania nimi boazerii czy podłogi przez kilka dni od zakończenia malowania dom nie nadaje się do mieszkania. Z tego powodu, mimo że powierzchnia nimi pomalowana jest odporna na wilgoć, uderzenia i ścieranie, nie cieszą się wśród klientów zbyt dużą popularnością. Niezależnie od tego jakiego rodzaju lakieru będziemy używać musimy starannie przygotować podłoże. Dokładne przygotowanie podłoża jest szczególnie ważne w przypadku drewnianych elewacji, mebli ogrodowych i innych elementów małej architektury ogrodowej. Lakier do drewna możemy nakładać wałkiem, pędzlem, pistoletem.