Czujka ruchu – pożyteczne informacje przed zakupem

Czujka ruchu, zwana także detektorem ruchu lub czujnikiem ruchu, służy do wykrywania różnego ruchu. Czujka ruchu wykorzystuje w tym celu fale ultradźwiękowe, podczerwień lub mikrofale. Czytaj dalej i dowiedz się, jakie są rodzaje detektorów ruchu i na który model postawić.

Czujka ruchu to bardzo częsty element instalacji alarmowych. Detektory ruchu najczęściej wykorzystują technologię PIR (z ang. Passive Infra Red), czyli pasywnego czujnika podczerwieni. Tego rodzaju modele są elektronicznymi czujkami, które służą do wykrywania ruchu. I to właśnie z czujnikami ruchu PIR można się spotkać najczęściej.

Czujnik ruchu PIR

Detektory ruchu, które wykorzystują podczerwień (technikę PIR), opierają się bardzo precyzyjnym pomiarze temperatury. Wykrywanie ruchu jest możliwe, ponieważ każda zmiana temperatury (niższą lub wyższą) jest traktowana przez czujki jako alarm. Detektor podczerwieni w czujnikach ruchu PIR to pyroelement i soczewka Fresnela, bądź lustro. Czujki ruchu z najwyższej półki to cyfrowe pasywne czujki ruchu, które są wyposażone w podwójny pyroelement. Dzięki temu możliwe jest cyfrowe przetwarzanie danych, gwarantujące doskonałą jakość detekcji, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości fałszywych alarmów.

Wybierając odpowiednią czujkę ruchu do systemu alarmowego, warto postawić na urządzenie, które będzie dopasowane do potrzeb. Jedne z najczęściej wybieranych czujników ruchu mają zasięg ok. 15 metrów, są wyposażone w cyfrową kompensację temperatury. Dzięki  niej, czułość detektora jest automatycznie dostosowywana. W przypadku zmiany temperatury otoczenia, która jest wywołana np. zwiększeniem temperatury ogrzewania w danym budynku, czujka nie wywołuje alarmu. Potrafi także wykryć np. zwiększenie intensywności nasłonecznienia w danym pomieszczeniu, które spowodowało wzrost temperatury. Cyfrowa kompensacja temperatury pozwala zoptymalizować czułość detektora, jeśli temperatura otoczenia w zasięgu czujki jest zbliżona do temperatury człowieka.

Zalety i wyposażenie polecanych czujników ruchu

Wybierając odpowiednią czujkę do systemu alarmowego, warto sprawdzić, co oferuje dany model detektora. Warto postawić na czujki z funkcją aktywnej kompensacji światła białego. Dzięki temu, dokonywany jest ciągły pomiar poziomu światła w pomieszczeniu objętym dozorem. Umożliwia aktywne wycinanie źródeł światła białego, które powodują oślepienie detektora. To bardzo częsty przypadek w garażach, gdzie światła samochodowych reflektorów oślepiają czujniki, a także w sytuacji nadmiernej ekspozycji promieni słonecznych czy refleksów świetlnych.

Dobre czujniki ruchu powinny mieć także regulowaną wysokość montażu. Detektory ruchu są montowane w różnych miejscach, a konstrukcja odpowiedniej czujki, powinna mieć możliwość optymalnego dostosowania powierzchni detekcji (nadzorowane pola) dla wysokości od 1,5 do 3,1 m. Ponadto czołowi producenci czujników ruchu, oferują wbudowane rezystory parametryczne czy cyfrowy licznik impulsów. Ten ostatni pozwala na dostosowanie czułości detektora, poprzez zmianę wartości licznika impulsów. Dzięki temu detektor jest w stanie zwiększyć efektywność detekcji, minimalizując liczbę fałszywych alarmów.

Czytaj więcej: Atrapy kamer – wybierz najlepszy model 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here