Na rynku nieruchomości znajduje się wiele okazji dla inwestorów, którzy mogą pragną pomnożyć posiadany kapitał. Takie rozwiązanie może być bardzo dobrą alternatywą dla obligacji, lokat terminowych czy ryzykownych inwestycji giełdowych. Najczęściej inwestorzy decydują się na zakup mieszkania na wynajem, jednak coraz popularniejszy staje się zakup condohotelu oraz przystąpienie do systemu, w którym do profesjonalna spółka zajmuje się wynajmem lokalu.

Zakup mieszkania na wynajem

Nie da się w jednoznaczny sposób oszacować rentowności inwestycji w mieszkanie na wynajem. W dużym stopniu zależy ona od lokalizacji nieruchomości, a przede wszystkim obecności długoterminowego najemcy. Najlepszą rentowność gwarantują inwestycje gotówkowe, a najniższą te, które realizowane są przy udziale kredytu. W Polsce różnią się między sobą także stawki najmu, a na najwyższe liczyć można w największych miastach. Zyski z wynajmu mieszkania są większe, niż te pochodzące z lokaty terminowej czy obligacji. Jednak w porównaniu z rentownością condohoteli, wypadają one o wiele gorzej. Dodatkowym problemem jest ryzyko braku długoterminowego najemcy, a także brak możliwości eksmisji w przypadku najmu prywatnego.

Inwestycja w condohotel

Na wynajmie nieruchomości zarobić można również poprzez inwestycję w condohotel. Jest to wysokostandardowy lokal w obiekcie hotelowym, który posiada odrębny status nieruchomości. Zazwyczaj apartamenty te zlokalizowane są w najatrakcyjniejszych lokalizacjach, gdzie znalezienie najemców nie stanowi żadnego problemu. Właściciel nie musi zresztą martwić się szukaniem chętnych, ponieważ zarządzanie inwestycją w systemie condo jest obowiązkiem wyspecjalizowanej spółki operatorskiej. Dba ona on znalezienie najemców, a także ponosi ryzyko ich braku. W związku z tym, inwestycja w condohotele przynosi wyższe zyski, niż wynajem zwykłego mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here