Budowa i charakterystyka przecinarek jezdnych

0
1446

Przecinarki jezdne to urządzenia niezbędne w pracach związanych z nawierzchniami betonowymi oraz asfaltowymi. Służą do ich wzdłużnego cięcia przy pomocy tarcz diamentowych o odpowiedniej średnicy. Są dedykowane do prac przy autostradach, drogach wszelkiego rodzaju oraz lotniskach, zarówno przy nakładaniu nowej nawierzchni, jak i przy pracach renowacyjnych związanych np. z usuwaniem i wycinaniem zużytych i wyeksploatowanych elementów. Na rynku znajdują się setki mniej i bardziej udanych konstrukcji, przez co wybór odpowiedniego modelu bywa trudny.

Do czego służą i jak działają przecinarki jezdne?

Przecinarki jezdne składają się z mocnej i trwałej konstrukcji metalowej, która gwarantuje stabilne cięcie nawierzchni oraz ochronę osoby obsługującej. Główną częścią urządzenia jest silnik spalinowy o odpowiedniej mocy, a także sama tarcza diamentowa. To ona jest podstawowym elementem wykonawczym całej konstrukcji, gdyż ma za zadanie cięcie nawierzchni w wydajny, bezpieczny i precyzyjny sposób. Poszczególne piły jezdne, znane także jako szczeliniarki oraz piły drogowe, różnią się głównie średnicą tarczy, która może wynosić nawet 1200 mm w przypadku modeli przeznaczonych do prac przy drogach ekspresowych, autostradach i lotniskach. Takie piły mogą ciąć nawet na głębokość 480 mm, dzięki czemu umożliwiają szybką naprawę nawierzchni. 

Na ostrze podczas pracy działają bardzo duże opory przez co ulega ona rozgrzaniu, podobnie jak sama nawierzchnia. Właśnie z tego powodu producenci tych maszyn stosują specjalne systemy chłodzenia, które obniżają temperaturę ostrza i nawierzchni za pomocą wody doprowadzanej nawet do obu stron tarczy. Największy wybór w kraju znajduje się w firmie Norwit https://norwit.pl/30-przecinarki-jezdne, gdzie są oferowane jedynie pewne, sprawdzone, bezpieczne urządzenia pochodzące od najlepszych producentów z całego świata.

Parametry przecinarek jezdnych – na jakie zwrócić uwagę podczas zakupu?

Każda przecinarka jezdna dostępna w sprzedaży różni się wieloma cechami i parametrami, które mają wpływ na jej użytkowanie w obrębie danej firmy budowlanej. Szczególnie istotna jest średnica tarczy, to bowiem główny element wykonawczy każdej przecinarki, który służy do cięcia nawierzchni. Tarcze różnią się między innymi średnicą, która może wynosić nawet do 1200 mm, umożliwiając cięcie nawierzchni na głębokość dochodzącą do 480 mm. Takie modele są idealne do pracy na najbardziej wymagających i grubych nawierzchniach, takich jak autostrady, drogi ekspresowe i szybkiego ruchu czy lotniska. Z kolei tarcze o znacznie mniejszej średnicy służą głównie do cięcia nawierzchni cienkich, np. na drogach podrzędnych. Wraz ze średnicą tarczy idzie także ogólna wielkość całej maszyny. Przecinarki przeznaczone do najtrudniejszych prac mogą ważyć nawet 720 kg, podczas gdy modele małe i lekkie – do 70 kg. Bardzo istotna jest także moc silnika, która powinna być na tyle duża, aby zapewnić możliwość wydajnej pracy ostrza podczas cięcia nawierzchni, a także prędkość obrotowa i wibracje przenoszone na dłonie oraz ramiona pracownika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here