Awaryjne zasilanie domu i mieszkania

W ostatnich latach właściciele domów coraz bardziej koncentrują się na rozwiązaniach zasilania awaryjnego. Poważne katastrofy pogodowe, takie jak huragany, orkany, trąby powietrzne, gigantyczne burze i tym podobne, potęgują potrzebę tworzenia alternatywnych źródeł pobierania mocy elektrycznej. Dwie najpopularniejsze technologie zasilania awaryjnego w domu lub mieszkaniu to agregaty prądotwórcze i baterie (czy też inaczej: akumulatory). W tym artykule przybliżymy nieco informacji na temat obu tych technik zapasowego zasilania.

Zużycie energii

Zanim wybierzemy, która technologia jest najlepsza dla naszego domu, trzeba nieco lepiej poznać nasze obecne zużycie energii. Średnie dzienne zużycie energii elektrycznej w przeciętnym gospodarstwie domowym wynosi około 30 kilowatogodzin (kWh), ale waha się od około 16 kWh do 40 kWh. Stawki użytkowe, temperatura, styl życia i podejście do ochrony środowiska to tylko niektóre z kluczowych czynników, które uwzględniają różnice w zużyciu energii elektrycznej w całym kraju.

Dodatkowo konsumpcja zwykle nie jest równomiernie rozłożona w przeciągu dnia. Zużycie energii elektrycznej w domu zazwyczaj osiąga szczyt rano, gdy ludzie budzą się, przygotowują śniadanie i uruchamiają ekspres do kawy. Zużycie energii wzrasta ponownie wieczorem, gdy lokatorzy wracają do domu z pracy, włączają światła, gotują obiad i oglądają telewizję lub grają na konsolach. Ważne jest, aby zrozumieć, kiedy korzystamy z energii elektrycznej, dzięki czemu możemy zmniejszyć jej zużycie podczas przerwy w dostawie prądu. Dlaczego powinniśmy zmniejszać zużycie podczas przerwy w dostawie prądu? Obie te technologie same w sobie są droższe niż normalny prąd, a ich użycie powinno być tak ograniczone, jak to tylko możliwe. Dlatego podczas przerwy w zasilaniu zapasowy system zasilania może zapewniać nieco mniej energii niż zużywamy w trakcie przeciętnego dnia.

Opcje zasilania awaryjnego

Regulator napięcia do agregatuIstnieją dwa rodzaje systemów zasilania awaryjnego, które są najbardziej popularne wśród dzisiejszych właścicieli domów: baterie i agregatory, do których dodatkowo jest potrzebny regulator napięcia do agregatu. Baterie są zazwyczaj montowane za główną instalacją elektryczną w domu lub w garażu. Mogą być ładowane z dowolnego źródła energii elektrycznej (w tym z energii słonecznej). Dla większości właścicieli domów oznacza to, że ładują akumulatory za pomocą energii elektrycznej dostarczanej z sieci. Jednak właściciele domów z panelami słonecznymi mogą również ładować swoje baterie za pomocą energii z paneli słonecznych (ci właściciele domów mogą także ładować swoje baterie prądem z sieci). Generatory są natomiast podłączone do głównej linii gazowej domu (lub do specjalnego zbiornika, w zależności od dostępności i preferencji) i spalają różne rodzaje paliwa (często gaz ziemny lub benzynę) do wytwarzania energii elektrycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here