Donice ogrodowe – jak dokonać wyboru?

0
Donice ogrodowe

Donice ogrodowe mają funkcje zarówno dekoracyjne, jak i praktyczne. Niestety ich wybór nie należy do najłatwiejszych, bowiem na rynku znaleźć można wiele tego typu akcesoriów. Niestety odpowiednie dobranie doniczki ma duże znaczenie, bowiem ma to wpływ zarówno na wzrost rośliny, jak i estetykę z otoczeniem. Jakie rodzaje doniczek ogrodowych możemy wyróżnić? Na jaki materiał doniczki warto się zdecydować? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jakie rodzaje doniczek ogrodowych możemy wyróżnić?

Donice ogrodowe możemy podzielić na kilka grup. Największą popularnością cieszą się egzemplarze z tworzywa sztucznego. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo atrakcyjna cena, łatwość konserwacji, jednocześnie duża dostępność zarówno kolorów, jak i kształtów. W plastikowych donicach ogrodowych w każdej chwili możemy zdecydować się na dorobienie otworów. Nie w sposób nie wspomnieć o małej wadze, dzięki czemu ich przenoszenie nie jest czymś problematycznym. Kolejnym rodzajem są donice drewniane. Są one w sposób szczególny zalecane, gdy w naszym ogrodzie znaleźć można wiele elementów z drewna. Dlaczego donice ogrodowe z drewna są godne uwagi? Materiał jest ekologiczny, jednocześnie nadaje naturalności otoczeniu. Pamiętajmy o tym, że drewno z reguły jest impregnowane, dlatego też jego wytrzymałość zwiększa się. Warto wspomnieć o donicach glinianych. Sprawdzą się dla roślin, które przepuszczają powietrze do korzeni. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się donice z technorratanu, które to posiadają różnorodne kształty i formy. W wielu przypadkach nie są to pełnoprawne donice, a ciekawie prezentujące się osłonki. Wcześniej wspomniany materiał wyróżnia się ponadprzeciętną odpornością na wszelkie czynniki atmosferyczne, a także na promieniowanie ultrafioletowe. Istnieją również donice ogrodowe szklane, metalowe, betonowe, gabinowe.

Na jaki materiał doniczki warto się zdecydować?

Pamiętajmy o tym, że wybierając donice ogrodowe należy kierować się nie tylko aspektem wizualnym, ale również tym praktycznym. Okazuje się, że kluczowe znaczenie dla doniczki ma właśnie materiał, a także jego jakość. Im więcej zainwestujemy, tym później będziemy zmuszeni do zakupu nowego egzemplarze. Pamiętajmy również o tym, aby wziąć pod uwagę, jakie rośliny będą znajdować się w donicach ogrodowych. Często materiał oraz gatunek determinują czy warto je trzymać na zewnątrz czy w pomieszczeniu.

Dlaczego warto zainwestować w oświetlenie LED?

0
Philips Lighting

Oświetlenie LED od wielu lat cieszy się coraz większą popularnością. Swoje zastosowanie znajdują zarówno w firmach, jak i domach. Coraz powszechniejsza wymiana tradycyjnego oświetlenia na to ledowe nie może dziwić. Stosowanie oświetlenie LED wiąże się z wieloma wymiernymi korzyściami. Dobrze jest zatem wiedzieć, czym charakteryzuje się oświetlenie ledowe i dlaczego warto w nie zainwestować.

Oświetlenie LED, czyli energooszczędność

Jak wspomniano, oświetlenie LED to wiele korzyści. Jedną z nich jest oszczędność energii. W porównaniu z tradycyjnym oświetleniem oszczędności na rachunkach za energię elektryczną są naprawdę znaczące. Wszystko dzięki temu, że oświetlenie ledowe pobiera znacznie mniej prądu. Często ta różnica wynosi nawet kilkanaście wat. Oznacza to, że każdy, komu zależy na obniżeniu kosztów związanych z energią elektryczną, zainwestować powinien właśnie w oświetlenie ledowe. Dotyczy to tak samo przedsiębiorców, jak i właścicieli mieszkań i domów. Warto podkreślić, że im lepsza jakość oświetlenia ledowego, tym większe oszczędności. Warto zatem postawić na produkty sprawdzonych marek jak np. Philips Lighting.

Trwałość i żywotność oświetlenia LED

Energooszczędność to nie jedyna zaleta oświetlenia ledowego. Wspomnieć trzeba również o jego długiej żywotności. Żarówki LED cechuje to, iż są trwałe i wytrzymałe. Dzięki temu korzystać można z nich przez wiele lat. Żarówki tradycyjne wymieniać trzeba znacznie częściej. Dodatkowo w przypadku oświetlenia LED nie ma ryzyka, że żarówka nagle i niespodziewanie się przepali. Oznacza to dodatkowe oszczędności finansowe. Inwestycja w dobrej jakości żarówki LED, jak np. produkty Philips Lighting, to pewność tego, że przez kolejne lata nie będzie ponosiło się dodatkowych kosztów związanych z wymianą żarówek na nowe. W przypadku zakładu produkcyjnego oszczędności pod tym kątem mogą być naprawdę znaczące.

Ochrona środowiska

Dziś tematy związane z ekologią są niezwykle ważne. Wiedzieć zatem trzeba, że oświetlenie LED jest przyjazne środowisku. Wynika to z tego, że żarówki ledowe mogą być poddawane recyklingowi. Fakt, że mogą być one ponownie wykorzystane, pozytywnie wpływa na ochronę środowiska. Nadmienić trzeba również, że oświetlenie ledowe produkowane jest z materiałów niezawierających substancji szkodliwych. Jest to zatem rozwiązanie bezpieczne zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia. Inwestując w oświetlenie ledowe, warto wybierać tych producentów, dla których ochrona środowiska jest szczególne ważna. Tu znów wskazać można na Philips Lighting.

Lampa sufitowa do jadalni – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

0
Lampa sufitowa do jadalni

Choć przestronna jadalnia to obiekt zazdrości właścicieli małych mieszkań, to urządzenie takiego pomieszczenia może być nie lada wyzwaniem. Sporym problemem dość często bywa znalezienie odpowiedniej lampy sufitowej, która zapewni komfort podczas spożywania wspólnych posiłków z domownikami. Sprawdź, co warto wiedzieć przed wizytą w sklepie z oświetleniem do jadalni.

Dopasowanie do wystroju jadalni

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, w jakim stylu zostanie lub już jest urządzone pomieszczenie. Nowoczesne lampy wiszące nad stół oczywiście najlepiej wyglądają na tle mebli i dodatków w podobnej stylistyce. Dla przykładu designerski żyrandol z plątaniną z ramion i żarówkami bez kloszy idealnie pasuje do jadalni z industrialną nutą, z kolei minimalistyczna oprawa sufitowa to strzał w dziesiątkę w przypadku wnętrz w stylu skandynawskim.

Pod uwagę warto również wziąć kolory obecne w pomieszczeniu. Lampa może mieć ten sam odcień, co obicia krzeseł. Może również być w takim samym kolorze jak pozostałe dekoracje w jadalni. W przypadku monochromatycznych, minimalistycznych aranżacji można pozwolić sobie na oświetlenie w kontrastowych barwach. Z kolei w kolorowej jadalni lepiej będzie wyglądać lampa w stonowanych odcieniach lub kolorze już obecnym np. na ścianach bądź meblach.

Wysokość zawieszenia lampy

Bardzo ważną kwestią, o której należy pamiętać podczas wybierania oświetlenia do jadalni, jest wysokość zawieszenia lampy. Dotyczy to oczywiście przede wszystkim aranżacji, w których lampa będzie znajdować się nad stołem. Sporą popularnością w sklepie online Mariner cieszą się obecnie modele z długimi przewodami, w których przypadku dopasowanie do wysokości pomieszczenia jest kluczowe dla własnego komfortu.

Zbyt nisko zawieszona lampa może przeszkadzać domownikom podczas sięgania po potrawy. Dlatego właśnie warto wybrać oświetlenie, które będzie znajdować się minimum 80-90 cm nad stołem. W niskich pomieszczeniach dobrym pomysłem może być plafon lub oprawa zamontowana tuż przy suficie. Takich modeli lepiej jednak unikać w przypadku bardzo wysokich jadalni, które mogą wydać się dość puste bez lampy wiszącej lub żyrandolu.

Oświetlenie pomieszczenia

Podczas planowania oświetlenia jadalni warto również zwrócić uwagę na to, czy w pomieszczeniu będzie dostateczna ilość światła. W przypadku małej lampy z jedną żarówką zawieszonej nad dużym stołem może okazać się, że niektóre części mebla nie są wystarczająco oświetlone. To z kolei może znacząco obniżyć przyjemność czerpaną ze spożywania posiłków w jadalni, czego z pewnością każdy właściciel domu chciałby uniknąć.

Dobrym pomysłem mogą okazać się lampy kilkupunktowe, wśród których nie brakuje również modeli pozwalających na regulację kąta padania światła. Bardzo innowacyjnym i niesamowicie modnym rozwiązaniem jest także oświetlenie LED, w którego przypadku źródłem światła jest cała lampa. Takie modele mogą zapewnić odpowiedni poziom oświetlenia w jadalni, nawet gdy są dość niewielkie.

Wybór akwarium – porady dla początkujących akwarystów

0
akwarium

Akwarium to hobby, do którego warto się odpowiednio przyłożyć. Właściwie zadbane i udekorowane, akwarium może stać się ważną ozdobą pomieszczenia. Ponadto, w akwarystyce można się z powodzeniem rozwijać – eksplorując potencjał hodowlany wodnych żyjątek. Poniżej udzielamy kilku podpowiedzi dla osób początkujących w temacie akwarium. Dowiesz się, jak wybrać właściwe akwarium, jaki rozmiar i kształt wybrać oraz na jakie inne parametry warto zwracać uwagę.

Planowanie założenia akwarium – najważniejsze sprawy

Do rozpoczęcia przygody z akwarystyką warto się odpowiednio przygotować i wszystko dokładnie zaplanować. Warto postawić sobie kilka podstawowych pytań – takich jak: w którym miejscu stanie akwarium? Jakiej wielkości zbiornik jest ci potrzebny? Celujesz w hodowanie rybek, roślin wodnych czy innych żyjątek?

W wyborze rozmiaru i kształtu akwarium należy kierować się względami praktycznymi. Obecnie, możemy znaleźć akwaria o bardzo nietypowych kształtach, które co prawda wyglądają imponująco, ale nie zawsze są praktyczne w użyciu. By akwarium nie było uciążliwe w czasie sprzątania, warto wybierać konwencjonalne, podłużne kształty, na planie prostokąta.

Rozmiary akwarium należy dopasować nie tylko do wolnej przestrzeni, ale również do ilości i gatunków rybek hodowanych w zbiorniku. Im jest ich więcej, tym większych rozmiarów akwarium będzie nam potrzebne.

Najłatwiejszym wyborem jest sięgnięcie po gotowy zestaw akwarystyczny. Można też skompletować go samodzielnie, jednak może być to związane z większym wydatkiem pieniędzy. Najczęściej, w zestawie akwarystycznym znajdują się: akwarium, pokrywa na zbiornik, system oświetleniowy, filtr do czyszczenia wody oraz grzałka. Są to elementy kluczowe, których nie powinno zabraknąć w żadnym akwarium.

Umiejscowienie akwarium – gdzie i dlaczego?

Zacznij od wyznaczenia miejsca, w którym akwarium będzie się znajdować. Warto przy tym pamiętać, że po wypełnieniu wodą – akwarium waży nawet kilkaset kilogramów. Każdy litr wody to kilogram ciężaru, który będzie napierał na podłoże. Dodatkowo, w akwariach umieszczamy kamienie i ozdoby kamienne, co może dodatkowo zwiększyć ostateczny ciężar. Zaleca się umieszczanie akwarium w głębi pomieszczeń, a nie bezpośrednio przy oknie. Nadmiar światła słonecznego może sprzyjać rozwijaniu się glonów.

Podstawa pod akwarium powinna być stabilna. Może być to mebel z dużym blatem, bądź też specjalna szafka dedykowana właśnie pod akwaria. Kluczowe są oczywiście takie sprawy jak grubość blatu, obecność dodatkowych wzmocnień oraz materiał, z którego szafkę wykonano. Ponadto, szafka pod akwarium powinna być odpowiednio wysoka, co ułatwi czyszczenie zbiornika, karmienie rybek i pozwoli z łatwością sięgać do środka, gdy tylko będzie to potrzebne.

Warto także wybierać szafki wyposażone w szuflady lub półki, przeznaczone do przechowywania drobnych sprzętów oraz karmy dla rybek. Łatwość w czyszczeniu oraz odporność szafki na wilgoć – to dodatkowe atuty, o których warto pamiętać, dobierając podstawę pod akwarium.

Jak dobrać wyposażenie sypialni i na co zwrócić największą uwagę?

0
Jak dobrać wyposażenie sypialni i na co zwrócić największą uwagę

Wyposażenie sypialni to istotna kwestia, ponieważ to właśnie w tym pomieszczeniu najczęściej odpoczywamy i regenerujemy nasze siły po pełnym wyzwań dniu. Z tego względu warto poświęcić chwilę na uważny dobór łóżka, materaca czy mebli. O czym warto pamiętać, jeżeli właśnie stoimy przed takim zadaniem? Jakie meble nadają się i powinny znaleźć miejsce w naszej sypialni? Czy warto trzymać w niej również rośliny, a jeżeli tak to na jakie odmiany najlepiej się zdecydować?

1. Dlaczego wyposażenie sypialni jest tak istotne?

2. Łóżko i materac – na co zwrócić uwagę?

3. Meble do sypialni – jakie warto rozważyć?

4. Rośliny w sypialni – o czym pamiętać?

Dlaczego wyposażenie sypialni jest tak istotne?

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Jakby nie patrzeć spędzamy w niej blisko jedną trzecią doby, w dodatku tę najważniejszą, dzięki której jesteśmy w stanie komfortowo funkcjonować przez pozostały czas. Z tego względu powinniśmy zadbać o to, aby była ona komfortowa, wygodna i pozwalała nam na odpowiednią dozę relaksu i odpoczynku. Przy okazji aranżacji sypialni warto wziąć pod uwagę nie tylko nasz gust czy styl aranżacji, ale również jakość i funkcjonalność dobieranego wyposażenia.

Łóżko i materac – na co zwrócić uwagę?

Łóżko jest zawsze centralnym i najważniejszym punktem sypialni. Wybierając je powinniśmy dopasować jego rozmiary do naszego wzrostu, tak aby po maksymalnym wyciągnięciu się na materacu nadal zostawało nam trochę miejsca nad głową i pod stopami. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zawsze damy radę wygodnie się ułożyć, a nasz sen nie zostanie niczym zakłócony. Drugim ważnym elementem łóżek są materace. Wyróżniamy różne klasy ich twardości, które dobiera się w zależności od wagi osoby, która będzie na nich spać. Jeżeli jesteśmy drobni i delikatni, lepszą opcją będzie zakup miękkiego lub średnio miękkiego materaca. Z kolei dla osób postawnych i wysokich polecane są twardsze wersje, ponieważ będą w stanie lepiej wspierać ciało podczas wypoczynku.

Meble do sypialni – jakie warto rozważyć?

Meble w sypialni zależą często od jej rozkładu i metrażu. Co do zasady powinniśmy zadbać o szafkę nocną lub regał, który nam za nią posłuży. Dzięki temu będziemy mieć miejsce na telefon, lampkę nocną i inne niezbędne drobiazgi. W przypadku, gdy pomieszczenie jest połączone z garderobą, dobrym pomysłem będzie również przestronna szafa, na przykład wnękowa. W ten sposób w jednej przestrzeni połączymy dwie funkcje i nie będziemy musieli chodzić po ubrania w inną część naszego mieszkania.

Ważnym aspektem wyposażenia do sypialni jest to, aby było ono dobrze przemyślane. Lepiej zachować tutaj zdrowy minimalizm, niż zastawić naszą przestrzeń zbędnymi rzeczami. Pamiętajmy, że w razie potrzeby możemy również zagospodarować przestrzeń pod łóżkiem lub jego kufer – na przykład do przechowywania pościeli.

Rośliny w sypialni – o czym pamiętać?

Rośliny w sypialni to dobry pomysł, chociaż nie warto z nimi przesadzać. Pamiętajmy, że w nocy nie mogą one przeprowadzać procesu fotosyntezy, w związku z czym będą wykorzystywały dostępny tlen. Wybierając kwiatki do sypialni warto zdecydować się na szczególnie polecane gatunki, jak na przykład aloes, bluszcz pospolity, skrzydłokwiat czy kaktus wielkanocny. Nie musimy również wybierać wielu roślin, aby osiągnąć dobry efekt, szczególnie jeżeli są one sporych rozmiarów. Jeżeli mamy ogród lub taras połączony z sypialnią, możemy zadbać o estetyczny widok za oknem, dzięki czemu będzie nam łatwiej się zrelaksować.

Generatory prądotwórcze – jak zapewnić im prawidłowe działanie?

0
Generatory prądu

Zapasowe źródło prądu, które stanowią generatory prądotwórcze to zabezpieczenie na miarę naszych czasów. Obecnie jako społeczeństwo jesteśmy w dużym stopniu uzależnieni od stałych dostaw energii elektrycznej. Sprzęty tego typu powstały więc właśnie dla tego, aby zapewnić nam bezpieczeństwo energetyczne. Jednak jeżeli chcemy, aby w kluczowym momencie nasze urządzenie nie zawiodło, musimy o nie należycie dbać. Sprawdź, w jaki sposób to robić.

Generatory prądotwórcze – nie montuj samodzielnie

Generatory prądotwórcze nie są typowym sprzętem domowego użytku i dlatego nie należy brać na siebie obowiązku ich montażu. Zająć się tym powinien wykwalifikowany elektryk, który będzie wiedział w jaki sposób zrobić to prawidłowo oraz zgodnie z przepisami dotyczącymi zasilania rezerwowego. Jeżeli samodzielnie podejmiesz się takiego zadania, możesz uszkodzić sprzęt czy wywołać awarię instalacji elektrycznej. W takim wypadku trudno będzie także skorzystać z gwarancji.

Generatory prądotwórcze – zrób przegląd

Urządzeń takich jak generatory prądotwórcze należy systematycznie doglądać i sprawdzać poziom paliwa oraz dokonywać wymiany oleju. Jeżeli nie będziesz regularnie uzupełniać zapasów i zaniedbasz urządzenie, nie licz na to, że będzie ci prawidłowo służyć. Kolejną ważną kwestią jest także filtr powietrza, który powinien być wymieniany przynajmniej raz do roku, aby generator mógł funkcjonować sprawnie.

Generatory prądotwórcze – kupuj mądrze

Komfort użytkowania generatora zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób o niego dbasz, jednak na nic się zdadzą Twoje starania, jeżeli już na wstępie dokonasz błędnej decyzji zakupowej. Musisz znać swoje potrzeby i wiedzieć czy chcesz zasilać jedynie urządzenia jednofazowe, takie jak sprzęty RTV i AGD czy na przykład maszyny budowlane, do których sprawdzają się generatory prądotwórcze trójfazowe. Zależy ci na dobrych podzespołach? Poczytaj o agregatach na tej stronie https://agregaty.com.pl/. Znajdziesz tam generatory pracujące na silnikach sprawdzonych marek, takich jak Honda, Mitsubishi czy Volvo.

Lampy Muuto – czym kierować się przy wyborze?

0
Lampy Muuto

Właściwie dobrana lampa może naprawdę wiele zdziałać. Oświetlenie bowiem znacząco wpływa na wygląd całego wnętrza. Może dodać mu klasy, jak również uczynić je mniej praktycznym, dlatego należy naprawdę starannie zastanowić się nad wyborem. W tym artykule znajdziesz podpowiedź, jak właściwie rozplanować aranżację oświetlenia.

Lampy Muuto – funkcjonalność przede wszystkim

Przy wyborze oświetlenia największe znaczenie ma funkcjonalność. Nie da się ukryć, że lampy służą nam głównie po to, by rozświetlać przestrzeń po zmroku. Z tego względu muszą być dobrane w taki sposób, by jak najlepiej spełniać swoją funkcję w każdym z pomieszczeń. Warto jednak wiedzieć, że każde wnętrze będzie wymagało indywidualnego podejścia i stworzenia zupełnie innej aranżacji. Za przykład może posłużyć nam salon. W salonie wykonujemy zazwyczaj najróżniejsze czynności. Zaczynając od rodzinnej rozrywki, poprzez czytanie książek, a kończąc na pracy, można powiedzieć, że salon jest niezwykle funkcjonalnym punktem domu. Dlatego nie wystarczy tutaj tylko światło górne. Przyda się także dodatkowe, takie jak chociażby kinkiety czy listwy LED. Do tego warto zwrócić uwagę na temperaturę barwową żarówek, która powinna być utrzymana w ciepłym odcieniu.

Lampy Muuto – zadbaj o design

Poza najistotniejszą kwestią funkcjonalności, godny uwagi jest również design. Lampy Muuto to propozycje o wielu twarzach – od modeli utrzymanych w stylu industrialnym, aż po nowoczesne  i tradycyjne propozycje. Ułatwia to dopasowanie źródła światła do stylistyki panującej we wnętrzu. Lampy Muuto dostępne między innymi na stronie https://www.bakata.pl/marki/muuto/, są połączeniem estetycznego wyglądu z praktycznością, dlatego nie musisz wybierać pomiędzy tym a tym. Możesz zdecydować się na coś, co naprawdę Ci się podoba, nie martwiąc się przy tym, że nie spełni dobrze swojej funkcji. To daje dużą swobodę przy tworzeniu aranżacji oświetlenia. Wystarczy użyć trochę wyobraźni, by za pomocą światła podkreślić największe zalety wnętrza i zakryć jego wady.

Budownictwo modułowe oraz jego wady i zalety

0
Budownictwo modułowe oraz jego wady i zalety

Kiedyś było tak, że po zaakceptowaniu projektu oraz także przygotowaniu inwestycji, następował czas przygotowania odpowiedniej lokalizacji do postawienia budynku, czyli na przykład zlecenie wyrównania terenu oraz także budowa fundamentów. Dopiero, gdy te wszelkie czasochłonne prace zakończyły się, mogliśmy przechodzić do robót budowlanych oraz także wykończeniowych. Dzisiaj tak naprawdę, dwa ostatnie etapy łączone są ze sobą. Gdy jeszcze trwa przygotowywanie samego terenu, to w fabryce powstają elementy, z których to powstanie przepiękny budynek. Jak widzimy na powyższym dzięki temu znacznie się skraca czas budowy obiektu.

W budownictwie modułowym budynek można porównać do układanki z puzzli. Na placu budowy odbywa się połączenie każdego modułu. Dokładnie jak w puzzlach, ponieważ wszystko musi być dopasowane idealnie do siebie. W ten właśnie sposób powstają ściany, pomieszczenia, a w końcu także cały obiekt. Wówczas się wykańcza budynek, między innymi także podłączając media.

Zalety budownictwa modułowego

Tak naprawdę zaletą główną budownictwa modułowego jest sama oszczędność czasu, jak i także niezależność od atmosferycznych warunków. Łatwiej także taki budynek przenieść oraz do niego dobudować nowe pomieszczenia. Dzięki temu właśnie, że części budynku powstają w fabryce, możemy rozpocząć ich tworzenie na długo przez uzyskaniem zgody na budowę.

Budownictwo modułowe jak i pawilony modułowe to coraz częściej spotykane . Wiele produkcyjnych obiektów, kontenerów budowlanych czy też hal właśnie w ten sposób powstaje. Można także spotkać budowane szkoły, szpitale czy też hotele właśnie tą metodą. Budownictwo modułowe pozwoli nam zaoszczędzić zdecydowanie znaczną ilość czasu. Dlatego właśnie przedsiębiorcy decydują się coraz częściej na tenże rodzaj obiektów. Czy w niedalekiej przyszłości nasze domy również będą budowane przy wykorzystaniu tej techniki? Jak najbardziej tak. Może nie wszystkie, ale ich liczba jeszcze wzrośnie.

Już teraz na rynku pojawia się coraz więcej firm budowlanych, które specjalizują się właśnie w tym budownictwie. Cieszy nas to ogromnie, ponieważ możemy zaoszczędzić nie tylko sporo czasu (o czym już wspomnieliśmy), ale także sporo pieniędzy. Bowiem budownictwo modułowe jest o wiele tańsze. Oszczędza się na wszystkim, ale nie oznacza to wcale, że jest to budownictwo byle jakie. Tak naprawdę wszystko jest wysokiej jakości i możemy liczyć na wysoką jakość użytkowania budynku. Oczywiście na wszystkie wykorzystywane elementy otrzymujemy także określoną gwarancję. Jest to najczęściej okres nawet kilkudziesięciu lat. Warto się skupić na tym budownictwie i rozważyć być może wybudowanie domu w tym właśnie stylu. Co jak co, ale sąsiedzi będą nam na pewno zazdrościć. Nie podlega to wątpliwości.

Pora na budowanie domu

0
Pora na budowanie domu

Jak bardzo marzy nam się nasz własny, piękny dom, w którym na pewno chcielibyśmy zamieszkać sami lub potem z naszą przyszłą rodziną. Jednak zdajemy sobie sprawę, jak wiele czeka nas z tym wszystkim pracy, zanim w ogóle do tego dojdzie. Będziemy musieli wciąż pod uwagę sporo rzeczy, żeby potem niczego niczego nie brakowało i by na pewno nam się tam dobrze żyło i mieszkało. Zatem na początek sprawdzimy to, jak wykonać zbrojenie fundamentów.

Stoły w stylu skandynawskim – pomoc w wyborze

0
Stoły w stylu skandynawskim

Styl skandynawski jest obecnie szeroko eksplorowany. Meble wykonane w tym stylu znajdziemy nie tylko w ofercie wielkopowierzchniowych sklepów meblarskich, ale również w sklepach internetowych. Szczególnie chętnie sięgamy po nie w czasie urządzania jadalni i salonu. Jeśli zależy ci, by twoje wnętrze było urządzone klimatycznie i stylowo, polecamy zdecydować się na stół w stylu skandynawskim. Poniżej podpowiemy – jakie rodzaje stołów skandynawskich znajdziesz oraz na jakie parametry zwrócić uwagę w czasie zakupu.

Zakup stołu skandynawskiego – sprawy ważne i ważniejsze

Zacznijmy od ustalenia najważniejszych spraw związanych z samym ulokowaniem stołu. Istotnymi kwestiami są: rozmiar pomieszczenia, w którym stół stanie, przewidziane dla niego miejsce, ilość osób, które będą regularnie lub sporadycznie przy nim zasiadać oraz pożądany rozmiar blatu.

Jeśli stół stanie przy ścianie – pomiędzy krawędzią blatu a ścianą powinna znajdować się przestrzeń przynajmniej około metra. Dzięki niej, osoby siedzące będą mogły swobodnie przerwać posiłek i wstać. Nie należy też stawiać stołu bezpośrednio przy wejściu, lecz raczej w głębi pomieszczenia.

Dobierając rozmiar blatu ustalmy, ile osób będzie korzystać ze stołu. Dla jednej osoby powinniśmy zagwarantować około 60 cm krawędzi stołu. Przy stole, którego dłuższa krawędź ma 120 cm długości – swobodnie zasiądą 4 osoby. Przy stołach o długości: 180, 240 i 300 cm zasiądzie kolejno: 6, 8 i 10 osób.

Jaki blat w stołach skandynawskich – prostokątny czy okrągły?

Najczęściej wybierane są stoły prostokątne, co nie powinno dziwić. Posadzenie przy takim stole kilku lub nawet więcej gości jest łatwiejsze, niż w sytuacji gdy blat ma kształt kwadratowy lub okrągły.

Często wybierane są stoły z zaokrąglonymi rantami, jednak to modele kanciaste są uważane za najbardziej funkcjonalne. Wiele spośród dostępnych ma dodatkowe rozkładane skrzydła, które chowa się lub wsuwa pod blat główny. Ponadto, biesiadę najłatwiej zorganizować właśnie na stole prostokątnym.

Stoły o blacie okrągłym są ustawiane przede wszystkim w pomieszczeniach dużych rozmiarów, gdzie przewidziano dla nich miejsce centralne.

Materiał stołu skandynawskiego – po jaki sięgać, z jakiego zrezygnować?

Najchętniej wykorzystywane jest drewno – szczególnie jego jasne odcienie, idealnie pasujące do wystroju kuchni i jadalni. Dzięki niemu, stworzymy przyjemną, domową atmosferę. Stoły z drewna sosnowego lub dębowego – sękowego jak i jednolitego – idealnie pasują do jasnych aranżacji, w których dominuje biel i beż.

Stelaż stołu i jego nogi powinny być wykonane w prosty sposób, tworząc zgrabną bryłę. Popularne są zarówno modele z jednoczęściowym wspornikiem, jak i osobnymi, masywnymi nóżkami. Warto wybierać stoły ze stelażem metalowym – na przykład aluminiowym – szczelnie pokryte czarną, matową farbą.

Klasycznym przykładem jest stół Hausgesund, dostępny w ofercie sklepu internetowego Hugle. Jego zgrabnie wyprofilowane nogi idealnie komponują się z jasnobrązowym blatem. Meble Hugle warte polecenia to także stoły Fredriksad, Harstad i Bodo. W każdym z nich nogi tworzą konstrukcję o odmiennej geometrycznej bryle, przypominając dzieło sztuki minimalistycznej lub industrialnej.

Zobacz też

Donice ogrodowe

Donice ogrodowe – jak dokonać wyboru?

Donice ogrodowe mają funkcje zarówno dekoracyjne, jak i praktyczne. Niestety ich wybór nie należy do najłatwiejszych, bowiem na rynku znaleźć można wiele tego typu akcesoriów. Niestety odpowiednie...