Aluminium to niezwykły materiał. Dzięki trzykrotnie mniejszej gęstości od żelaza kwalifikuje się jako metal lekki. Dobre przewodnictwo cieplne i elektryczne pozwalają na jego zastosowanie jako przewodów elektrycznych. Chociaż czyste aluminium nie ma zbyt dobrych właściwości wytrzymałościowych, to już niewielki dodatek innych pierwiastków tworzy z niego bardzo wytrzymałe stopy. Charakteryzują się niezwykle korzystnym parametrem konstrukcyjnym, wyrażanym stosunkiem wytrzymałości do ciężaru własnego. Jest on lepszy niż stali. Odpowiednia technologia wytwarzania kształtowników aluminiowych pozwala na wyciągnięcie z aluminium tego, co najlepsze – lekkości i wytrzymałości. Nic dziwnego, że profile aluminiowe znajdują ogromne zastosowanie na budowie. Jakie?

Sufity podwieszane wydobywają z profili wykonanych z aluminium to, co najlepsze. Wysoka wytrzymałość pozwala na bezproblemowe montowanie oświetlenia, wyciągów wentylacyjnych oraz głośników i innych elementów. Niska masa własna nie obciąża dodatkowo stropu i zmniejsza ilość łączników z belkami potrzebnych do solidnego zamontowania sufitu. Niektóre projekty zakładają otwartą ekspozycję konstrukcyjnych kształtowników aluminiowych tak, by profil aluminiowy był jednocześnie elementem ozdobnym. Wtedy kolejną zaletę stanowią walory estetyczne aluminium.

Profil aluminiowy budowlany wykorzystywany jest też przy realizowaniu własnych pomysłów aranżacyjnych dotyczących kabin prysznicowych. Szeroko stosuje się je do produkcji i zamocowań okien i drzwi. Plastyczność, łatwość gięcia, cięcia i kształtowania sprawiają, że praca z budowlanymi profilami aluminiowymi przebiega w przyjemny sposób. Wykonane z nich balustrady oraz elementy fasadowe wyglądają bardzo nowocześnie. Na rynku znajdują się dedykowane profile aluminiowe do okien i do drzwi.

Standardowe profile aluminiowe wykorzystywane są również jako profile ścienne, niezastąpione podczas kładzenia płyt z regipsu. Łatwość obróbki i niewielka masa to bardzo ważne atuty również w tym wypadku.

Surowe aluminium w kontakcie z powietrzem wytwarza po pewnym czasie powierzchniową warstwę ochronną, która zatrzymuje dalszą korozję. Jednak dla odsłoniętych miejsc bardziej estetycznym rozwiązaniem są anodowane profile aluminiowe. W procesie anodowania, zwanym też eloksalacją, na powierzchni wytwarzana jest podobna warstwa antykorozyjna, lecz większej twardości i o lepszych właściwościach antykorozyjnych.

Sieć materiałów budowlanych Bricoman zaprasza do zapoznania się z ofertą kształtowników aluminiowych: https://www.bricoman.pl/artykuly-metalowe/profile-ksztaltowniki-okucia-budowlane/profile-aluminiowe-i-ksztaltowniki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here