Nierówna podłoga w mieszkaniu to problem, który dotyczy w szczególności starego budownictwa. Współczesne metody stosowane podczas realizacji projektów budynków mieszkalnych i użytku publicznego pozwalają na dokładniejsze wykonanie podłóg, które są po prostu równe. Co jednak zrobić w przypadku, kiedy w naszym mieszkaniu nie jest tak idealnie? Rozwiązaniem jest zaprawa samopoziomująca pozwalająca na wyrównanie podłogi cementowej oraz pokrytej płytkami.

Zaprawa samopoziomująca – rodzaje

Wykonywane są przy użyciu różnych materiałów, co ma wpływ na miejsce ich wykorzystania i właściwości. Zaprawy samopoziomujące produkuje się m.in. na bazie gipsu. Przeznaczone są do wykonywania warstw o grubości od 2 do 70 milimetrów, wyróżniają się wszechstronnością i elastycznością. Bardzo szybko wysychają, już po 40 minutach powierzchnia jest gotowa do użytkowania. Tego rodzaju zaprawy nazywane są zaprawami anhydrytowymi.

Do wylewania stosunkowo cienkich warstw przeznaczona jest zaprawa samopoziomująca epoksydowa, którą kupić można w sklepie Noxan.pl. Jest odporna na wilgoć, dlatego często wybierana jest do powierzchni łazienkowych oraz zewnętrznych. Są jeszcze zaprawy cementowe grubowarstwowe o czasie przydatności 10–30 minut. Stosowane są na powierzchniach trudnych i o nie najlepszej stabilności. Na zewnątrz można stosować tylko niektóre z nich, dlatego zawsze należy upewnić się, czy wybrany produkt jest odpowiedni do pokrycia konkretnych powierzchni.

Zaprawa samopoziomująca – jak „naprawić” nierówną podłogę?

Pierwszym krokiem jest oczywiście przygotowanie podłoża, na którym nie może być olejów, tłuszczów, wapna, kurzu i innych zanieczyszczeń, musi być po prostu czyste i suche, co warunkuje przyczepność zaprawy do powierzchni. Wypełniamy wszystkie ubytki, luźne elementy usuwamy, a następnie gruntujemy.

Czekamy, aż powierzchnia wyschnie, aby wykonać dylatację obwodową. Polega to na ułożeniu wokół ściany taśmy samoprzylepnej wykonanej z pianki polietylenowej. Pamiętaj, że dylatacja musi sięgać do górnej krawędzi warstwy wykończeniowej podłogi. Następnie należy wyznaczyć wysokość, do której zostanie wykonana wylewka, powinna mieć minimum 4 cm. Teraz zaprawa samopoziomująca może zostać rozprowadzona na powierzchni. Można to zrobić, wykorzystując agregat mieszająco-pompujący, lub ręcznie. Z pojemnika, w którym przygotowaliśmy zaprawę, wylewamy ją bezpośrednio na powierzchnię.

Trzeba ją następnie odpowietrzyć, korzystając z wałka kolczastego. Prowadzimy go wzdłuż i w poprzek, rozprowadzając równomiernie zaprawę po całej powierzchni. Teraz pozostaje czekać, aż wylewka dokładnie zaschnie. W tym czasie powinno się ją chronić przed promieniowaniem słonecznym, wodą i wysokimi temperaturami. Posadzkę zazwyczaj można układać już po 3 dniach, co jest jednak zależne od produktu.

Nie wiesz, jak wykonać zaprawę samopoziomującą przed jej nałożeniem na powierzchnię? Na każdym opakowaniu powinna być instrukcja. Najczęściej suchą zaprawę trzeba wsypać do wiadra i wymieszać z odpowiednią ilością wody. Gotowa zaprawa samopoziomująca powinna mieć jednolitą konsystencję i być płynna. Nigdy nie dodawaj do niej piasku, cementu i innych „ulepszaczy”. Efekt może być zupełnie odwrotny. Otrzymana zaprawa nie tylko nie będzie miała dobrej konsystencji, ale przede wszystkim utraci swoje właściwości i utrudni lub uniemożliwi wyrównanie podłogi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here