akwarium

Akwarium to hobby, do którego warto się odpowiednio przyłożyć. Właściwie zadbane i udekorowane, akwarium może stać się ważną ozdobą pomieszczenia. Ponadto, w akwarystyce można się z powodzeniem rozwijać – eksplorując potencjał hodowlany wodnych żyjątek. Poniżej udzielamy kilku podpowiedzi dla osób początkujących w temacie akwarium. Dowiesz się, jak wybrać właściwe akwarium, jaki rozmiar i kształt wybrać oraz na jakie inne parametry warto zwracać uwagę.

Planowanie założenia akwarium – najważniejsze sprawy

Do rozpoczęcia przygody z akwarystyką warto się odpowiednio przygotować i wszystko dokładnie zaplanować. Warto postawić sobie kilka podstawowych pytań – takich jak: w którym miejscu stanie akwarium? Jakiej wielkości zbiornik jest ci potrzebny? Celujesz w hodowanie rybek, roślin wodnych czy innych żyjątek?

W wyborze rozmiaru i kształtu akwarium należy kierować się względami praktycznymi. Obecnie, możemy znaleźć akwaria o bardzo nietypowych kształtach, które co prawda wyglądają imponująco, ale nie zawsze są praktyczne w użyciu. By akwarium nie było uciążliwe w czasie sprzątania, warto wybierać konwencjonalne, podłużne kształty, na planie prostokąta.

Rozmiary akwarium należy dopasować nie tylko do wolnej przestrzeni, ale również do ilości i gatunków rybek hodowanych w zbiorniku. Im jest ich więcej, tym większych rozmiarów akwarium będzie nam potrzebne.

Najłatwiejszym wyborem jest sięgnięcie po gotowy zestaw akwarystyczny. Można też skompletować go samodzielnie, jednak może być to związane z większym wydatkiem pieniędzy. Najczęściej, w zestawie akwarystycznym znajdują się: akwarium, pokrywa na zbiornik, system oświetleniowy, filtr do czyszczenia wody oraz grzałka. Są to elementy kluczowe, których nie powinno zabraknąć w żadnym akwarium.

Umiejscowienie akwarium – gdzie i dlaczego?

Zacznij od wyznaczenia miejsca, w którym akwarium będzie się znajdować. Warto przy tym pamiętać, że po wypełnieniu wodą – akwarium waży nawet kilkaset kilogramów. Każdy litr wody to kilogram ciężaru, który będzie napierał na podłoże. Dodatkowo, w akwariach umieszczamy kamienie i ozdoby kamienne, co może dodatkowo zwiększyć ostateczny ciężar. Zaleca się umieszczanie akwarium w głębi pomieszczeń, a nie bezpośrednio przy oknie. Nadmiar światła słonecznego może sprzyjać rozwijaniu się glonów.

Podstawa pod akwarium powinna być stabilna. Może być to mebel z dużym blatem, bądź też specjalna szafka dedykowana właśnie pod akwaria. Kluczowe są oczywiście takie sprawy jak grubość blatu, obecność dodatkowych wzmocnień oraz materiał, z którego szafkę wykonano. Ponadto, szafka pod akwarium powinna być odpowiednio wysoka, co ułatwi czyszczenie zbiornika, karmienie rybek i pozwoli z łatwością sięgać do środka, gdy tylko będzie to potrzebne.

Warto także wybierać szafki wyposażone w szuflady lub półki, przeznaczone do przechowywania drobnych sprzętów oraz karmy dla rybek. Łatwość w czyszczeniu oraz odporność szafki na wilgoć – to dodatkowe atuty, o których warto pamiętać, dobierając podstawę pod akwarium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here