zastosowanie szafek rack

Szafki rack to wybór optymalny, jeśli zależy Ci na wyposażeniu swojej serwerowni. Dostępne modele zostały wykonane w sposób maksymalnie zabezpieczający przechowywane w nich komputery i inne urządzenia elektroniczne. By mieć pewność, że wszystkie sprzęty są bezpieczne, a dostęp do nich łatwy i wygodny, warto stosować właśnie systemy szaf rack. Poniżej bierzemy pod lupę temat szafek rack oraz skupiamy się na kwestii ich rozmiarów. Dowiesz się jakie są najchętniej i najczęściej wybierane modele szafek rack oraz jak wybrać produkt odpowiadający Twoim oczekiwaniom.

Optymalne przechowywanie komputerów i ich modułów 

Czym jest system szaf rack? W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest to wysoce znormalizowany system do przechowywania i mocowania komputerów (oraz innych urządzeń serwerowych) w szafkach o charakterze telekomunikacyjnym. Dzięki ich wykorzystaniu Twój sprzęt elektroniczny będzie przechowywany w sposób maksymalnie bezpieczny oraz ułatwiający dostęp. 

Szafki rack są znormalizowane, a ich rozmiar został dostosowany do typowych rozmiarów jednostek centralnych. Dzięki temu niezależnie od jakiego producenta kupujesz sprzęt komputerowy, masz pewność, że zmieści się on w wybranej przez Ciebie szafce rack. Obecnie, najczęściej wybierane modele szafek to te o rozmiarach 10, 19 oraz 21 cali. Rozmiar ten określa rozstaw szyn w danej szafce. Największą popularnością cieszą się uniwersalne szafki 19-calowe.

Kilka porad w wyborze rozmiaru szafki rack

Szafki o rozstawie 19 cali pozwalają na przechowywanie różnego typu urządzeń serwerowych. Większe rozmiary dedykowane są do urządzeń telekomunikacyjnych, klasy profesjonalnej i operatorskiej. Szafki o rozstawie mniejszym – na przykład 10-calowe – można stosować w instalacjach domowych oraz różnego typu portierniach, recepcjach i biurach, w których korzysta się z niedużej ilości sprzętów.

19-tki są wyborem uniwersalnym, a oferta szaf o tym rozmiarze jest dość rozbudowana. W trakcie przeglądania dostępnych modeli warto zwrócić uwagę między innymi na ich pojemność, określoną jednostką U. Jest ona wyrażona w wartościach pełnych (na przykład 1U, 2U), a także połówkowych (0,5 U). 

Kluczowe są także rozmiary gabarytowe, informujące o zewnętrznych rozmiarach szafki. W trakcie urządzania serwerowni należy dokładnie wziąć pod uwagę ten parametr oraz obliczyć, jaką ilość szafek zmieścisz w danym pomieszczeniu. Warto od razu podkreślić, że upychanie szafek na siłę nie przynosi pozytywnych rezultatów. Szafki powinny zapewniać swobodną cyrkulację powietrza oraz wentylowanie przechowywanych we wnętrzu urządzeń. Dlatego warto pozostawiać niewielki przesmyk pomiędzy ściankami poszczególnych szafek. 

Oprócz samych rozmiarów warto też uwzględnić sposób otwierania szafek. Choć może się to wydawać sprawą nieistotną, to jednak w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej. Szafki mogą otwierać się zarówno z przodu jak i z tyłu, umożliwiając dostęp do przechowywanych sprzętów. Jest to niezwykle ważne w przypadku wielkopowierzchniowych serwerowni, gdzie ilość komputerów jest bardzo duża. Niekiedy możliwość uzyskania dostępu do tylnej części znacząco ułatwia pracę i przemieszczanie się po danej serwerowni. 

Na koniec pragniemy podkreślić, że systemy szaf rack są chętnie stosowane w serwerowniach zlokalizowanych na terenie naszego kraju, a niemal każdy sklep elektryczny oferuje je w swoim asortymencie. Zakup szafki nie jest wydatkiem dużym, a w przypadku osób kupujących ich większe ilości, istnieje możliwość obniżenia jednostkowej ceny zakupu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here