Opieka nad storczykami i kwestie oświetlenia

0
2045

Storczyki (zamiennie nazywane orchideami) to niesamowite rośliny, które zdobią w naturalny sposób głównie egzotyczne lasy równikowe. Od parudziesięciu lat stanowią także roślinny dodatek we wnętrzach milionów ludzi na całym świecie. Na całym globie występuje ponad 30 000 gatunków storczyków. To sprawia, że każdy gatunek wymaga trochę innych warunków. Kwiaty z rodziny storczykowatych pojawiają się nawet w lodowatej, syberyjskiej tajdze. Dlatego też są przystosowane do zupełnie innego klimatu, ilości wody czy ekspozycji słonecznej. Dlatego też dzięki wieloletnim badaniom osiągnięto punkt, w którym można dawać konkretne wskazówki na temat hodowli konkretnych roślin z rodziny storczykowatych. Dlatego przychodzimy z pomocą w doświetlaniu storczyków, wybraniu podłoża czy umiejscowieniu w odpowiednim miejscu w domu. Zobaczcie nasz poradnik!

Podłoże do storczyków i podlewanie

Jeśli nasza roślina ma ogromne lub po prostu duże bulwopodobne korzenie, to oznacza że należy do grupy kwiatów, które powinny być podlewane oszczędnie. Co więcej, trzeba pamiętać również o podłożu, które może być granulatem ceramicznym, mieszanką włóknistego torfu czy włókien kokosowych. Najpopularniejszym materiałem używanym w przemyśle storczykowym jest zwyczajna kora jodłowa, która w Polsce jest powszechnie dostępna. Roślina z korzeniami płaskimi może wymagać już większych ilości wody. Dlatego też samo podłoże musi dłużej trzymać wilgoć. Dlatego niektóre odmiany wymagają umieszczenia w doniczce np. mchu, który działa niczym naturalna gąbka. Wśród orchidei i storczyków występują odmiany ze skórzastymi liśćmi. Tutaj trzeba szczególnie zwrócić uwagę na ekspozycję światła. Skórzasta powłoka liści wskazuje na duże zapotrzebowanie na światło słoneczne. Jeśli zaś liście są miękkie, wiotkie i raczej mizerne, to oznacza sporą wrażliwość na światło. Takie rośliny zwykle umieszcza się w półcieniu – tak by zyskały potrzebne światło do przeprowadzania procesu fotosyntezy, jednocześnie nie spalając liści i kwiatów.

Oświetlenie

Storczyki to bardzo specyficzne rośliny, jeśli chodzi o światło. Wynika to z tego, że większość kwiatów naturalnie występuje w pobliżu równika, gdzie otrzymuje od 12 do 14 godzin światła słonecznego przez cały rok. By storczyk dobrze się rozwijał, powinniśmy zrobić dokładnie to samo. Nikt nie ma zamiaru zmuszać siły natury do czegokolwiek, ale tylko w lecie w Polsce kwiaty naturalnie otrzymają tyle energii, ile potrzeba do prawidłowego wzrostu. Dlatego też okres zimowy jest dla amatorów storczyków momentem doświetlania. Zwykle odbywa się to za pomocą sztucznych świateł. Oczywiście nie jest to konieczne zawsze i czasami wystarczą parapety okien wychodzących na południe i wschód – te kierunki są najlepsze, jeżeli chodzi o słońce. Zachodnie okna mogą być zbyt gorące, a północne są najczęściej zbyt ciemne.

Lokalizacja i ekspozycja na Słońce

Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić storczykom odpowiedniej lokalizacji, to pozostaje przeniesienie ich pod sztuczne światła w orchidarium. Orchidarum to rodzaj mini-szklarni, gdzie utrzymuje się stały cykl dobowy dla roślin i pilnuje się parametrów wilgotności czy temperatury. Dla osób, które nie chcą przepłacać warto polecić świetlówki (kompaktowe lampy fluorescencyjne). Lampy ustawia się do od 15 do 20 cm od samej rośliny. Najważniejszym parametrem w przypadku świateł jest ich barwa i zakres częstotliwości. Różne momenty rozwoju kwiatów wymagają innego rodzaju światła. Dlatego czasami warto kupić trzy rodzaje specjalnych lamp, by storczyki pięknie wzrastały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here