Lato w ogrodzie nie bez przyczyny kojarzy się z okresem rozleniwienia oraz czerpania przyjemności z pracy, którą wykonywało się jesienią oraz wiosną. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje wówczas konieczność prowadzenia działań pielęgnacyjnych i porządkowych. Także w szczycie okresu wegetacyjnego musimy zatroszczyć się o odpowiedni stan upraw. Przede wszystkim należy zatroszczyć się o właściwe nawodnienie, nawożenie, a także usuwanie przekwitłych kwiatów oraz chwastów.

Pielenie grządek

Najważniejszym – po regularnym podlewaniu – zabiegiem w okresie letnim będzie pielenie rabat. Chwasty wdają się nam szczególnie we znaki wiosną i latem. Możemy znaleźć je zarówno pomiędzy roślinami ozdobnymi, jak i w pobliżu warzyw. Wpływają na zdrowie uprawianych roślin, odbierają im niezbędne substancje odżywcze, w wielu przypadkach prowadzą także do ich uschnięcia. Chwasty możemy usuwać ręcznie lub przy użyciu specjalnych narzędzi. Rodzaj zastosowanych środków zazwyczaj dostosowuje się do rozmiaru ogrodu oraz środków finansowych. Jeżeli nie borykamy się z prawdziwym zalewem chwastów, nie musimy sięgać po środki chemiczne, które często wzbudzają nasze podejrzenia i mogą wpływać zarówno na jakość upraw jak i gleby. Warto wyposażyć się jednak w małą motykę oraz podkładkę pod kolana – ułatwią pracę i zapewnią osiągnięcie oczekiwanych rezultatów.

Przycinanie drzew i krzewów

Latem powinniśmy także zająć się przycinaniem drzew i krzewów. Zadbajmy zwłaszcza o róże – usuńmy przekwitłe kwiatostany oraz zbyt długie pędy, w drugiej połowie lipca i sierpniu możemy także zająć się ich szczepieniem. Regularnie przycinajmy żywopłoty i skracajmy świeże pędy, jeżeli zależy nam na zahamowaniu ich rozwoju, pozostawiamy tylko kilka centymetrów przyrostów. Podobna sytuacja wiąże się z innymi kwiatami – jeżeli zauważymy, że przekwitły, powinniśmy je jak najszybciej usunąć. Dzięki temu pobudzimy je do tworzenia nowych pąków. Jeżeli dopuścimy do zawiązania nasion, może to negatywnie przełożyć się na zdrowie roślin w następnym roku.

Przycinanie trawnika

Z pewnością dla wielu miłośników ogrodnictwa najważniejszym letnim zabiegiem pielęgnacyjnym jest koszenie trawnika. Należy pamiętać jednak o tym, że nie tylko ono odpowiada za jego perfekcyjny wygląd. Równie ważna okaże się kwestia odpowiedniego podlewania oraz nawożenia trawy. W samym koszeniu najważniejsza jest systematyczność oraz dobry sprzęt. Trzeba upewnić się, czy elementy koszące są odpowiednio ostre. Należy skupić się na pierwszych koszeniach w sezonie. Pierwsze z nich przeprowadzamy, gdy źdźbła osiągną wysokość 8–10 cm i przez najbliższe dwa-trzy zabiegi ścinamy je do wysokości ok. 5,5–6 cm, dopiero potem ustalamy docelową wysokość (zazwyczaj na poziomie 3–4,5 cm). Warto jednak pamiętać, że jeżeli upały są niezwykle uciążliwe, zdecydowanie lepiej pozwolić trawie trochę urosnąć. Podczas koszenia ważna jest regularność – kośmy jak najczęściej i tnijmy jak najmniej. Sam zabieg przeprowadzamy na sucho, a dopiero po nim podlewamy trawnik. Najlepszą porą do pracy jest poranek i wieczór, unikajmy natomiast silnego nasłonecznienia. Pozwoli to odetchnąć nie tylko murawie, ale również nam.

Artykuł został przygotowany przez firmę handlową JOL-MET, która zajmuje się kompleksowym zaopatrzeniem rolników w maszyny i akcesoria rolnicze oraz środki ochrony roślin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here