Projekt domu Nowik BSE1086
Projekt domu Nowik BSE1086

Dom powinien być idealnie dopasowany do potrzeb rodziny, która w nim zamieszka. Jedną z ważniejszych rzeczy decydujących o wygodzie domowników, jest ilość kondygnacji. Sprawdź, kiedy będziesz zadowolony z domu piętrowego, a w jakim przypadku lepiej sprawdzi się sam parter.

Wygoda i bezpieczeństwo na parterze

Domy pozbawione pięter wyjątkowo sprzyjają integracji. Często ich wnętrza są otwarte na siebie – kuchnia bywa łączona z jadalnią i salonem, z którego natomiast można zaaranżować wyjście na taras. Dzięki tak płynnym przejściom między różnymi częściami domu komunikacja jest bardzo prosta. Nawet podczas odwiedzin znajomych nie ma przeszkód, aby spokojnie pójść na przykład do kuchni po przekąski, ponieważ goście ciągle pozostają w zasięgu naszego wzroku i słuchu.

Ponadto domy parterowe są idealnym rozwiązaniem dla rodzin, w których są obecne małe dzieci. Bliskość pomieszczeń gwarantuje rodzicom szybki i łatwy dostęp do swoich pociech. Korzystny jest także brak przeszkód w postaci schodów. Ułatwi poruszanie się nie tylko młodszym domownikom, ale również wszystkim pozostałym, którym przemieszczanie się sprawia kłopot.

Warto wspomnieć o dodatkowych korzyściach, które niesie za sobą budowa domu parterowego. Po pierwsze, jest łatwiejsza do realizacji, dlatego ryzyko błędów wykonawczych jest zminimalizowane. Również wymagania dotyczące ścian konstrukcyjnych oraz fundamentów są mniejsze. Brak konieczności instalowania schodów, okien dachowych oraz dodatkowych ścian kolejnej kondygnacji pozwala zaoszczędzić budżet.

Spokój i swoboda w domu piętrowym

Dom piętrowy doskonale sprawdzi się w przypadku sporej rodziny, która oprócz obecności bliskich ceni również własną prywatność. Dwie kondygnacje pomagają w aranżacji dwóch stref – dziennej oraz nocnej. Pierwszą z nich lokuje się zwykle na parterze i ma do niej równy dostęp każdy z domowników. To ona jest miejscem, w którym przyjmuje się gości. Warto zatem urządzić tu salon, kuchnię, jadalnię, pokój gościnny i niewielką łazienkę.

Projekt domu Decyma 7 BSA2086
Projekt domu Decyma 7 BSA2086

Strefa nocna natomiast jest częścią domu, w której można się skryć przed codziennym zgiełkiem. Są to sypialnie członków rodziny, ich garderoby i łazienka. Piętro dobrze izoluje od hałasów z dołu. Dzięki temu łatwiej jest odciąć się od zaangażowania w działania pozostałych domowników i pracować lub uczyć się w pełnym skupieniu. Jest to też idealna szansa na odpoczynek w odosobnieniu.

Docenią to zwłaszcza dzieci w wieku szkolnym, które z czasem pragną niezależności. Z podobnego powodu zdarza się, że rodziny rezygnują ze wspomnianego podziału na strefę dzienną i nocną. Zamiast tego aranżują przestrzeń dla rodziców na dole, górę zostawiając młodszym. Jest to ciekawy pomysł zwłaszcza w przypadku rodzin wielopokoleniowych.

Projekty domów piętrowych mają także inne zalety, które mogą okazać się kluczowe przy podejmowaniu decyzji. Jako że buduje się je raczej wzwyż, niż wszerz, nawet nieduża działka nie ogranicza dostępnej powierzchni użytkowej. Ponadto dzięki zwartej bryle takie domy zużywają mniej energii cieplnej, co przekłada się na koszty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here