Jak wybrać fototapetę?

0

Fototapety urozmaicają wnętrze, dając nam swobodne możliwości wyboru – fototapety ścienne mogą przedstawiać zdjęcie użyczone przez producenta lub też może to być fotografia z naszego prywatnego zbioru. Bez względu na inspirację dla fototapety, musimy wiedzieć, czym powinniśmy kierować się przy jej wyborze. Stworzyliśmy więc mały poradnik, a w nim najważniejsze informacje na temat tego jak wybierać fototapety ścienne.

Jak dobrze wybrać ubezpieczenie mieszkania lub domu?

0

Dom czy mieszkanie to dla jego właściciela nie tylko ostoja i azyl bezpieczeństwa, ale również znaczna część majątku. Dlatego też, choć ubezpieczenie nieruchomości nie jest obowiązkowe (chyba że mowa o kredytobiorcach hipotecznych), zdecydowanie warto je wykupić. Sprawdź, co musisz wiedzieć, by wybrać dobrą polisę dla domu.

Decyzji o wyborze ubezpieczenia nieruchomości nie można podejmować pochopnie. Jeszcze przed zapoznaniem się z propozycjami poszczególnych ubezpieczycieli, trzeba dokładnie przeanalizować potrzeby i oczekiwania domowników, a także specyfikę samego mieszkania czy domu. W praktyce, chodzi tu przede wszystkim o udzielenie sobie odpowiedzi na pytanie, przed czym w zasadzie ma chronić taka polisa. Czy wystarczy podstawowa, najtańsza wersja ubezpieczenia, czy może lepiej zainwestować w produkt, który będzie wprawdzie droższy, ale zapewni przy tym ochronę praktycznie w każdej sytuacji?

Wyceń nieruchomość

Znalezienie odpowiedzi na wyżej postawione pytanie ułatwi obiektywna i możliwie jak najdokładniejsza wycena posiadanej nieruchomości. Zresztą nie tylko na nie, bo znajomość faktycznej wartości domu czy mieszkania, pozwala również dobrać odpowiednią sumę ubezpieczenia na polisie. Odpowiednią, czyli taką która zapewni odszkodowanie, umożliwiające przywrócenie go do stanu sprzed powstania szkody. Trzeba tylko pamiętać, by w swoich szacunkach uwzględnić nie tylko wartość rynkową nieruchomości, ale również wartość jej wyposażenia.

Zaniżanie wartości mieszkania w celu uzyskania niższej składki ubezpieczeniowej mija się z celem, gdyż w takim wypadku po prostu nie będzie ono dostatecznie chronione. Inaczej mówiąc, w razie nieszczęśliwego zdarzenia ubezpieczyciel wypłaci świadczenie niższe od rzeczywistych kosztów naprawy szkody.

Sprecyzuj, co dokładnie ma chronić ubezpieczenie nieruchomości

Podstawowa wersja ubezpieczenia nieruchomości obejmuje elementy będące na stałym wyposażeniu domu lub mieszkania, tj. mury, drzwi, okna, elementy instalacji elektrycznej, wykończenie podłóg i ścian (np. płytki, panele, tapety), a także ewentualne żaluzje, rolety, kraty czy kominek. Zakres ochrony można rozszerzyć na mienie ruchome, np. sprzęt RTV i AGD, meble, odzież, obrazy, sprzęt turystyczny i sportowy, itp. Właściciele domów mogą włączyć do polisy również pozostałe budynki, znajdujące się na ich posesji (np. garaż), a także ogrodzenie, altanę ogrodową, oświetlenie zewnętrzne czy inne elementy małej architektury. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że wraz z rozszerzeniem zakresu ochrony, wzrośnie odpowiednio wysokość płaconej składki.

Określ, przed czym chcesz chronić nieruchomość

Podział na wariant podstawowy i rozszerzony przeważnie obowiązuje również w przypadku zagrożeń, przed którymi chroni ubezpieczenie nieruchomości. Na podstawowy zakres ochrony składa się zwykle zabezpieczenie przed skutkami pożaru, zalania czy kradzieży z włamaniem. Te bardziej rozbudowane pakiety polisy chronią dodatkowo przed: uderzeniem pioruna, gradem, trzęsieniem ziemi, osunięciem ziemi, upadkiem drzewa, eksplozją, porywistym wiatrem czy nawet huraganem. Warto jednak pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie określa konstrukcję swoich produktów i zakres zapewnianej przez nie ochrony; część ubezpieczycieli oferuje tylko jeden lub dwa różne warianty ubezpieczenia, ale są też tacy, którzy oferują klientom większe pole wyboru.

Rozważ kompleksową ochronę

Na ubezpieczenie nieruchomości może składać się nie tylko ochrona mienia, ale również polisa OC w życiu prywatnym czy dostęp do usługi domowego Assistance (wszystkie te udogodnienia zapewnia np. ubezpieczenie PKO BP „Mój Dom24” – http://pkoubezpieczenia.pl/dom-i-majatek/ubezpieczenie-moj-dom24). Dzięki polisie OC, ubezpieczony i pozostali członkowie gospodarstwa domowego nie odpowiadają finansowo za szkody wyrządzone osobom trzecim (np. zalanie sąsiada). Pakiet Assistance może zaś obejmować np. zorganizowanie pomocy i pokrycie związanych z nią kosztów w przypadku np. wystąpienia w mieszkaniu zdarzenia, które uniemożliwia dalsze zamieszkiwanie w nim, czy też uszkodzenia ciała lub zachorowania ubezpieczonego, spowodowanego nieszczęśliwym wypadkiem. Każdy, kto chciałby zapewnić szeroką ochronę nie tylko posiadanej nieruchomości, ale również sobie, powinien zainteresować się takimi kompleksowymi produktami ubezpieczeniowymi.

Przeczytaj uważnie OWU

By dobrze wybrać ubezpieczenie nieruchomości, należy uważnie przeanalizować OWU poszczególnych ofert. Uwagę szczególną, trzeba zwrócić na takie kwestie jak: obowiązujące podlimity, wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, a także sposób wyliczania przez niego należnego odszkodowania. Co warto o nich wiedzieć?

  • Podlimity to określone kwotowo lub procentowo maksymalne wartości odszkodowania dla poszczególnych elementów wyposażenia; przykładowo, jeśli polisa chroni przed kradzieżą do kwoty 50 tys. zł a podlimit na kradzież sprzętu elektronicznego wynosi 5 tys. zł, to nawet w przypadku utraty sprzętu o wyższej wartości, świadczenie będzie opiewało maksymalnie właśnie na 5 tys. zł.
  • Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela to przypadki, w których nie wypłaca on odszkodowania pomimo zaistnienia szkody. Dotyczą one zwykle ewidentnych zaniedbań ubezpieczonego (np. zostawienie kluczy w drzwiach do mieszkania), szkody o niskiej wartości (franszyza integralna), czynników atmosferycznych (np. uszkodzenia mebli czy sprzętu RTV/AGD, spowodowane długotrwałym utrzymywaniem się dużej wilgoci), a także szkód powstałych w wyniku zamachu terrorystycznego czy celowego działania ubezpieczonego.
  • Ubezpieczyciel może wypłacać odszkodowanie na podstawie wartości odtworzeniowej majątku lub jego wartości rzeczywistej. Dla ubezpieczonego korzystniejsza jest ta pierwsza opcja, ponieważ sprawia ona, że w przypadku np. kradzieży sprzętu elektronicznego czy mebli otrzyma świadczenie w całości pokrywające koszty zakupu nowych sprzętów; wartość rzeczywista uwzględnia stopień zużycia elementów wyposażenia i oznacza wypłatę niższego odszkodowania.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Ubezpieczenie mieszkania kosztuje ok. 200-400 zł rocznie, średniej wielkości domu – ok. 700-1000 zł. W praktyce jednak, wysokość składki zależy nie tylko od oferty ubezpieczyciela i wybranego pakietu polisy, ale również parametrów dotyczących samej nieruchomości. Jeśli chodzi o te ostatnie, to poza wielkością nieruchomości, znaczenie ma również między innymi to, z jakiego materiału wykonano budynek (palnego czy niepalnego), a także w jaki sposób jest on chroniony. Obecność monitoringu, alarmu, czy drzwi i okien antywłamaniowych to elementy, które skłonią ubezpieczyciela do zaproponowania niższej składki.

Artykuł sponsorowany.

CESAB – wózki widłowe na miarę XXI wieku

0
wózki widłowe manitou w magazynie

Marka Cesab jest obecna na rynku od ponad 70 lat. Obecnie zajmuje się projektowaniem oraz produkcją wózków widłowych. Zachowanie najwyższych standardów jakości wyróżnia markę Cesab na tle innych producentów.

Czym różni się inteligentna sofa od sofy zwyczajnej?

0

XXI wiek to era inteligentnych rozwiązań, nowoczesnych technologii oraz designerskich gadżetów, których głównym zadaniem jest ułatwienie życia każdemu człowiekowi. Na co dzień nie rozstajemy się z naszymi smartfonami, w których zapisujemy ważne wydarzenia, kontaktujemy się za ich pomocą z bliskimi, jak również pomagają ją bezpiecznie dotrzeć do celu. Okazuje się, że nie tylko nowinki technologiczne mogą być smart, ponieważ ten trend wchodzi powoli do świata wnętrz.

Detale w stylu vintage – jak stworzyć stylowe mieszkanie?

0

Styl vintage ukryty w aranżacji wnętrz przenosi nas do czasów dzieciństwa. Stare meble, często wyeksploatowane zyskują drugie życie. Kunsztowne wzornictwo natomiast podkreśla indywidualizm jednostki zamieszkującej dane lokum. Każdy detal ma ogromne znaczenie. To właśnie z nich kreuje się styl vintage. Jak wprowadzić go do mieszkania? Podpowiadamy w artykule!

Wypocznij na ławce!

0

Każdy, kto mieszka w mieście, zapewne nie raz zastanawiał się nad tym, w jaki sposób najefektywniej i najprzyjemniej wypocząć. Życie w mieście ma swoje plusy i minusy. Do minusów zaliczyć można trudności w znalezieniu cichego, zielonego i przyjemnego do odpoczynku miejsca. Obrzeża miast i wiejskie krajobrazy cechują się zazwyczaj nieograniczonymi obszarami z bujną roślinnością, idealnymi do relaksu na świeżym powietrzu. W mieście nie jest o to aż tak łatwo. Powiększające się wciąż ulice i natłok zabudowań to częste sąsiedztwo i codzienny widok z okna mieszkańca miasta. Jednak i w każdym mieście jest mnóstwo miejsce, często bardzo niepozornych, które pozwalają na wygodny, urokliwy wypoczynek. Są to rozmaite skwery, parki, laski czy place. W każdym z takich miejsc znajdziemy z całą pewnością ławki. Nic w tym dziwnego – ławka miejska to dobry, a wręcz idealny mebel do wypoczynku na zewnątrz.

Szafki ochronne wysokiej jakości

0

Szafki ochronne są niezbędnym elementem wyposażenia przeciwpożarowego zakładów pracy, firm, a także budynków mieszkalnych i miejsc publicznych. Przechowuje się w nich sprzęt niezbędny do prowadzenia akcji gaśniczych na terenie obiektu oraz w jego sąsiedztwie. Jeśli szukasz właśnie takich szafek ochronnych i chcesz

Sypialnia w stylu francuskim

0

Są style, które trudno pomylić z innymi, a jednym z nich jest francuski. Jeżeli właśnie urządzasz sypialnię i zależy ci, aby wyróżniała się ona wśród innych, to wybranie tego stylu będzie dobrym rozwiązaniem. Sprawdź, jakie elementy są dla niego charakterystyczne.

Wynajem maszyn budowlanych – czy to się opłaca?

0

Prace na robotach zarówno przemysłowych, jak i indywidualnych w Polsce kwitną. To ważna działka gospodarki i można zauważyć, że budownictwo w kraju ma się całkiem dobrze. W związku z tym funkcjonuje bardzo wiele firm świadczących usługi na rzecz przedsiębiorstw zajmujących się szeroko pojętą infrastrukturą. Nawet przeciętny “Kowalski” nie jest zmuszony przy stawianiu domu do zakupu specjalistycznego sprzętu, lecz bez problemu może go wynająć. Nie jest to zadanie ani trudne, ani kosztowne, a znacznie skraca czas wykonania robót i ich profesjonalizm.

Wypożyczyć koparkę, betoniarkę i inne urządzenia

Moda na wypożyczanie sprzętu budowlanego przyszła do nas z zachodu. Tam nawet dużym firmom nie opłaca się inwestować w drogi profesjonalny sprzęt, serwisować go oraz przechowywać. W przypadku konkretnego zlecenia korzystają po prostu z wypożyczalni. To również dobry pomysł, gdy budowa jest oddalona od siedziby firmy, a wtedy transport urządzeń byłby bardzo drogi. Z ekonomicznego punktu widzenia nawet firmy, które na co dzień zajmują się budownictwem coraz częściej na własność dysponują tylko podstawowym sprzętem. Takie rozwiązania sprawdzają się w przypadku przedsiębiorstw, jak i indywidualnych klientów, którzy okazjonalnie korzystają z profesjonalnych urządzeń. Przy budowie cena wynajmu koparki za dobę okazuje się być bardzo atrakcyjna szczególnie w porównaniu z czasem i nakładami finansowymi, jakie musielibyśmy ponieść, zatrudniając kilka osób do tej samej pracy.

Tylko sprzęt?

Chcąc wynająć sprzęt, można skorzystać ze strony internetowej lub też zgłosić się do przedstawiciela firmy. Oczywiście otrzymujemy urządzenie bez operatora, ale możemy liczyć na cały pakiet usług dodatkowych. Co najważniejsze urządzenia są sprawne technicznie i wyprodukowane przez najlepszych światowych producentów. To daje gwarancję wysokiej jakości. Na cenę wynajmu będzie miało wpływ kilka czynników. Najważniejszy oczywiście jest rodzaj sprzętu oraz okres wypożyczenia. Duże firmy, które stale korzystają z usług wypożyczalni, mogą oczywiście ceny negocjować i otrzymują przy długoterminowych wynajmach ciekawe przeliczenia dni pracujących. Warto pamiętać, że profesjonalna wypożyczalnia może dostarczyć nam sprzęt na plac budowy i stamtąd go od nas odebrać. Ta usługa podlega również indywidualnym negocjacjom. Zazwyczaj firmy pracują w takim systemie, że urządzenia jeżdżą z jednej budowy na drugą.

Lofty, apartamenty, mieszkania, czyli współczesne realizacje projektów budynków

0

Przestronne mieszkania i apartamenty są dziś najczęściej kupowanymi lokalami mieszkalnymi niemal w całej Polsce. Ich wygląd i funkcjonalność zaczyna kreować się w momencie wykonywania przez pracownie architektoniczne projektów budynków. To właśnie na nich powstaje zarys tego, co następnie ujrzą przyszli mieszkańcy osiedli. W tym momencie także do głosu dochodzą potrzeby klientów, które biorą górę nad walorami wizualnymi.

Zobacz też

Jak wybrać fototapetę?

Fototapety urozmaicają wnętrze, dając nam swobodne możliwości wyboru – fototapety ścienne mogą przedstawiać zdjęcie użyczone przez producenta lub też może to być fotografia z naszego prywatnego zbioru....